přesnost: největší

seznam nabídek

  • 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce
  • 1
  • z
  • 1

Kategorie očnic a okulárů nabízí další z řady fotografických příslušenství, bez kterého se někteří fotografové neobejdou. Zástupci výrobků této kategorie mají za úkol zvýšit komfort při fotografování, popřípadě poskytnout fotografům s brýlemi přesnější představu o foceném snímku. Užitečnost těchto doplňků tedy není potřeba nijak snižovat, ač nepatří mezi ty nejvyhledávanější a nejkupovanější příslušenství pro fotoaparáty.

Očnice fotoaparátu jsou lépe známy jako hledáček, zpravidla představují „okénko“, kterým se fotograf dívá, než zmáčkne spoušť a zachytí snímek. I když by se mohlo zdát, že se jedná o celkem obyčejnou část fotoaparátu, je dobré jí věnovat pozornost. Tento hledáček totiž musí být fotografovi maximálně příjemný, což se pouze umocňuje focením v extrémnějších podmínkách. V některých případech si tak můžeme zakoupit očnici novou, s vhodnější tvrdostí gumy, a na fotoaparát si ji nasadit. Je zkrátka důležité, aby nám seděla do oka a nijak nás netlačila.

Okulár je nástavec pro fotoaparát, který zvládá například přibližovat záběr, tedy se hodí pro makro záběry. Některé výrobky zvládají také korekci dioptrií, což ocení fotografové s brýlemi, které jsme zmiňovali na začátku. Některé okuláry nemají pouze podobu násadky nebo redukce, ale mohou vypadat podobně jako malý periskop, a dívat se do nich lze zboku, a ne klasicky vodorovně.

Ceny očnic se obvykle pohybují okolo pár desítek korun, až stokorun. Okuláry mohou stát několik set korun, až tisíců, v závislosti na jejich funkcích. Výrobci těchto produktů jsou obvykle také výrobci samotných fotoaparátů a před jejich koupí si musíme ověřit jejich vzájemnou kompatibilitu. Nemůžeme si koupit očnici nebo okulár s tím, že bude fungovat zrovna na náš přístroj. Mnoho z nich sice nabízí podporu více fotoaparátům, ale před nákupem bychom si vždy měli zjistit přesný model našeho fotoaparátu a podle toho jakékoliv příslušenství nakupovat.