přesnost: největší

seznam nabídek

  • 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce

Sluneční clony patří mezi naprosto základní vybavení fotografů, ať už amatérských nebo profesionálních. Za svou cenu nabízejí hned několik funkcí, a tak všem rozhodně doporučujeme jejich pořízení. V první řadě se starají o to, aby se nám do snímku nedostal nechtěný kousek splašeného světla, které by nám mohlo záběr poškodit. Právě proto má clona kruhový tvar, aby pěkně objímala konec objektivu, kam se také nasazuje. I když je z pohledu na sluneční clonu jasné, že jaksi z objektivu „trčí“, nemusíme se bát, že by byla vidět v záběru. Je vyrobená tak, aby na konkrétním modelu kompatibilního objektivu nijak do záběru nepřesahovala.

S tím se pojí nutnost správného výběru takové clony. Rozhodně nemůžeme doporučit bezhlavou koupi clony, protože by se nám mohlo velmi snadno stát, že si nebude s naším objektivem sedět. Nákup clony by měl probíhat tak, že si zjistíme přesný model našeho objektivu a podle něj následně clonu zakoupíme. Jenom tak budeme mít zaručenou 100% funkčnost obou produktů mezi sebou. Existují sice ještě řešení třetích stran, ale jejich používání se obecně příliš nedoporučuje. Je zkrátka dobré zůstat u originálního výrobce jak objektivu, tak sluneční clony.

V úvodu jsme psali, že sluneční clony mají několik funkcí. Mimo ochranu před nechtěným světlem padlým do záběru, zastanou také další praktickou úlohu, a to sice ochrannou. Uznáváme, není to příliš, když konec objektivu chrání kousek plastu (obvyklý materiál slunečních clon), nicméně nám může přijít velmi vhod, třeba při lehčích úderech nebo pádech. V takových případech může dojít k poškození clony, a ne objektivu. A mezi těmito dvěma kousky je často rozdíl mnoho tisíc korun.

Ceny slunečních clon se totiž obvykle pohybují maximálně v rámci stokorun. Jedná se tak o praktického pomocníka za velmi příjemnou cenu. Ať už tedy fotíme pro radost nebo profesionálně, najdeme pro sluneční clonu využití.