přesnost: největší

seznam nabídek

  • 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce
  • 1
  • z
  • 1

Telekonvertory patří k méně vyhledávanému příslušenství, avšak mezi řadou fotografů mají své vášnivé zastánce. Právě tato kategorie ukazuje, jak je komunita okolo fotografie velmi živá a rozmanitá. K vyjádření myšlenky fotky nejsou používány pouze těla fotoaparátů a klasické objektivy, ale fotografové si hledají také další způsoby, jak dosáhnout požadovaných výsledků. I z toho důvodů jsou telekonvertory stále používané a někdo na ně nedá dopustit.

Co vlastně takový telekonvertor dělá? Ve své podstatě má velmi jednoduchou úlohu; prodloužit ohniskovou vzdálenost objektivu. Lze si jej tedy představit jako jakýsi dalekohled pro čočku objektivu. Ve výsledku tak můžeme s objektivem ohniskové vzdálenosti 200mm fotit třeba na ohnisko 400mm. Avšak taková matematika neplatí úplně přímo a je potřeba počítat s určitými nevýhodami, které nám použití telekonvertorů přináší.

Mezi zdaleka nejvíce kritizované vlivy tohoto kousku příslušenství patří snížení světelnosti objektivu, což je pro většinu fotografů naprosto zásadní vada. Světelnost je velmi úzce spojena s výslednou kvalitou snímku, a proto ji mnoho fotících nebude chtít obětovat. Mezi další nevýhody patří snížení spolehlivosti ostření, kvality kresby nebo problémy s kompatibilitou. Vše však záleží na konkrétním modelu, a předchozí body jsou zobecněním, abychom si udělali představu, že prodloužené ohniskové vzdálenosti není zadarmo.

Odborníci doporučují vcelku jednoduché pravidlo, zda telekonvertor používat. To praví, že fotka pořízená s jeho použitím musí být hezčí, než zvětšený výřez snímku vyfoceného bez použití telekonvertoru.

Svými cenami se telekonvertory mohou pohybovat v rámci stokorun, nicméně narazíme také na kousky za tisíce. Za vyloženě profesionální modely můžeme zaplatit i několik desítek tisíc korun. Musíme si tedy dobře spočítat, kolik se nám pro naše účely vyplatí do takového příslušenství investovat.