Tato kategorie je momentálně prázdná.

Přidejte si kategorii do RSS a nenechte si ujít žádné nové produkty.

V dnešní době známe slovo fotobanka především jako internetový prostor, odkud si můžeme kupovat, pronajímat, popřípadě brát (za určitých podmínek) fotografie, které následně slouží našim potřebám. Například je vkládáme do našich článků, do vzhledů webových stránek, popřípadě si je tiskneme a používáme dále. Možnosti použití takto získaných fotek se odvíjí od toho, jaké podmínky si klade jejich původní majitel, tedy majitel fotobanky. Ovšem tato kategorie pojednává o zařízeních, jež jsou dnes už relativně vzácná a jejichž čas už odezněl. Dalo by se říci, že právě tato zařízení jsou původními fotobankami, a podle nich je tato kategorie pojmenována.

Jedná se o přístroje, které budeme znát především pod názvem promítačka diapozitivů. Tyto zařízení slouží k zobrazení vložených diapozitivů, obvykle buď na zeď, nebo připravené plátno. Nabízí se přímé srovnání s dnešními projektory a toto srovnání je velmi správné. Projektor také zobrazuje do prostoru vybrané obrázky, nejčastěji fotografie nebo videa. Promítačka diapozitivů se omezuje pouze na fotografie, tedy diapozitivy. Ty jsou vyrobené určitými procesy, obvykle za pomocí filmu vyfoceného fotoaparátem a následně uloženého do speciálního průhledného pouzdra. Díky použití světla a správného úhlu dokáže promítačka tento film zobrazit ve zvětšené verzi.

Takový způsob se v dnešní době digitalizace obsahu až na výjimečné příležitosti nevyužívá, a je tak hudbou minulosti. I když na promítačky diapozitivů můžeme stále narazit, například ve školách, obvykle jsou už jen pozůstatkem dřívější školní výuky, odloženým ve skladovacích prostorech.

Jestliže bychom zatoužili mít vlastní promítačku, stačí bedlivě sledovat aukce níže. I když tato zařízení nejsou úplně běžná, můžeme zde narazit na plně funkční kousky za zajímavé ceny. Rozhodně mnohem nižší, než kolik stojí nové promítačky. Někteří výrobci si je cení i na více než deset tisíc korun.