chevron_left Dudlíky

Parametry zrušit filtry Země doručení
Typ nabídky
Stav zboží
Cena (Kč)
Lokalita
Do vzdálenosti km
Parametry nabídky
Doba dodání (od obdržení platby)
Barva
Vystavené před
Končící za méně než

Dudlíky

V mém okolí

Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.

Našli jsme vám celkem 13 nabídek O výsledcích
Seřadit podle:Relevance, nejlepší shodakeyboard_arrow_down
Relevance:
done nejlepší shoda
Cena:
done nejlevnější
done nejdražší
Cena včetně přepravy:
done nejlevnější
done nejdražší
Počet kupujících:
done nejméně
done nejvíce
Čas:
done právě končící
done nejnovější
favorite Hlídat podobné nabídky
Našli jsme vám celkem 13 nabídek O výsledcích
Seznam nabídek
1 nabídek na stránce
1

Mnohými oblíbená a mnohými nenáviděná pomůcka dudlík. Mezi rodiči a odborníky snad nevyvolá žádná pomůcka tak vášnivou diskuzi, jako právě dudlík, též označovaný jako šidítko. Používání dudlíku má mnoho výhod a nevýhod. O jaké se jedná? Jak vybrat ten správný dudlík? Jak odnaučit dítě na dudlík? To vše se dozvíte níže.

Jak vybrat dudlík

Dudlík se stane nejlepším kamarádem miminka. Bude mu pomáhat usnout, uklidní ho a poslouží i jako hračka. Nabídka dudlíků je velmi široká a je velice důležité vybrat takový dudlík, který bude plně vyhovovat vašemu děťátku. Pojďme se společně podívat, co byste při výběru dudlíku neměli opomenout. 


Tvar

Na výběr máte ze dvou tvarů saviček – anatomická a fyziologická. Anatomická savička je na spodní straně zploštělá a podporuje správnou polohu jazyka během sání. Fyziologická savička je inspirovaná tvarem maminčiny bradavky. Nedá se předem říct, který tvar bude vašemu miminku vyhovovat, proto je vhodné pořídit oba dva. Vaše děťátko si pak už vybere, který tvar mu bude více vyhovovat.

dudlík

Materiál

Na výrobu saviček dudlíků se používají dva materiály – latex (kaučuk) a lékařský silikon. Latex je přírodní materiál, který je používán pro svou pružnost a měkkost. Latexové savičky jsou zbarveny do žlutohněda a chutnají lehce gumově. Některá miminka je pro tuto chuť mohou odmítat. Další nevýhodou je nižší odolnost vůči horké vodě, což s sebou nese horší údržbu. Lékařský silikon je čirý materiál, který nemá specifickou vůni ani chuť. Vhodný je zejména pro menší děti. Savičky z lékařského silikonu jsou odolné a jejich údržba je velmi snadná.   


Velikost dudlíku

Při výběru šidítka je nejdůležitější zvolit jeho správnou velikost, která se určuje podle stáří miminka. Nejčastěji se setkáte s dudlíky od narození, od tří do šesti měsíců, od šesti do osmnácti měsíců a od osmnácti měsíců výše. Na trhu jsou i šidítka, která jsou uzpůsobena předčasně narozeným miminkům a miminkům s nízkou porodní hmotností. Informaci o věkovém rozpětí naleznete vždy na obalu.  


Kotouč

Kotouč dudlíku zabraňuje dítěti, aby jej spolklo. Na výběr máte několik tvarů od kulatých po různě vykrojené. U kulatého kotouče je důležité, aby netlačil dítě do nosánku. Pozornost věnujte dále ventilačním otvorům. Ty odvádějí sliny, zvyšují proudění vzduchu k dětské pokožce a při případném vdechnutí dudlíku, umožňují dítěti dýchat.

Příslušenství k dudlíku

K dudlíku doporučujeme zakoupit pouzdro (pokud není součástí balení), kde ho můžete uložit ve chvíli, kdy ho vaše miminko nepoužívá. Další vychytávkou je klip na dudlík, který zabrání jeho ztracení a upadnutí. Klip navíc poslouží i jako doplněk a pokud zakoupíte se dřevěnými a silikonovými korálky, dítě ho může použít i jako kousátko. Pro miminka lze koupit muchláčka s očkem na připevnění dudlíku.

Dát, nebo nedat dítěti dudlík?

Názory na používání dudlíku jsou velmi rozmanité, a to nejen mezi rodiči, ale i mezi odborníky. Miminka mají velmi silný sací reflex a sání je dokáže rychle uklidnit. Dudlík tak nabízí možnost miminko rychle uklidnit, aniž byste musela neustále nabízet prs. Jeho používání však spolu nese několik výhod a nevýhod. Podle studií dudlík snižuje riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS), snižuje vnímání bolesti při různých zákrocích, pomáhá mu se sebe-uklidněním a u nedonošených miminek pomáhá s přechodem z výživové sondy na lahvičku. K nevýhodám patří riziko zhoršeného sání během kojení nebo dokonce odmítání prsu. S používáním dudlíku se zvyšuje možnost přenosu různých infekcí a u dětí, kterým již narostly zoubky, může dojít ke špatnému postavení zubů. Rozhodnutí, zda dudlík dáte, nebo nedáte, je tedy pouze na vás. 


Proč měnit velikost dudlíku?

Velikost pusinky novorozence a batolete se velmi liší. Správná velikost dudlíku snižuje riziko deformace patra a následně i zoubků.


Jak odnaučit dítě na dudlík?

Pokud patříte mezi ty rodiče, jejichž dítě se samo dudlíku nezbavilo, tak vás jistě trápí to, jak dítě dudlík odnaučit. K odnaučení dudlíku jsou vhodná dvě období – okolo 6 měsíců a okolo druhého roku. V půl roce života miminko zažívá velký rozvoj, objevuje svět a začínají ho zajímat hračky, proto pro něj odebrání nemusí být tak obtížné. Ve dvou letech dítě má snahu napodobovat dospělé a snaží se dokázat, že je už veliké. V tuto chvíli je ideální se s dudlíkem rozloučit, jelikož už by mohlo dojít k poškození zoubků. Mnoho rodičů doporučuje dítěti vysvětlit, že dudlík potřebuje nějaké menší dítě, nebo zvířátko. Nedoporučujeme odnaučení násilnou formou, jelikož by to v dítěti mohlo vyvolat trauma.

Zobrazit méně keyboard_arrow_up