přesnost: největší

seznam nabídek

  • 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce

LED znamená zkratku pro „Light-Emitiing Diode“, volně přeloženo jako „svítívá dioda“. I když je slovo dioda v LED obsaženo, stejně se u nás téměř nevyvratitelně zažilo označení LED dioda. Mezi další oblíbené výrazy této polovodičové součástky patří kupříkladu slovo „LEDka“. Není vůbec pochyb o tom, že se už každý z nás s LED setkal, ať už si to uvědomujeme nebo ne. Tyto součástky totiž nejsou, podobně jako jejich příbuzné diody, někde uložené neviditelně uvnitř, nýbrž mají účel přesně opačný. Musí být vidět. Jejich účelem je svícení, díky čemuž se hodí do různých přístrojů nejenom jako kontrolky, ale jsou na nich také postaveny celé displeje nebo zobrazovací plochy. Navíc se v dnešní dobře začínají prosazovat jako osvětlení, například na různých party, ale i v domácnostech.

V aukcích tak narazíme na opravdu hodně druhů LED, protože ty se liší nejenom svou barevností (mohou svítit modře, červeně, žlutě, zeleně, oranžově…), ale díky možnosti je složit do různých obrazců také tvarem a velikostí. A to si k nim musíme ještě připočítat zmíněné LED displeje. Celkově tak není problém v této kategorii objevit na stovky aukcí, ze kterých by si měl vybrat snad každý LED chtivý kupující. Výše jsme také psali, že se diody používají jako osvětlení. Jedním příkladem za všechny je třeba LED pásek, který má v sobě desítky svítivých diod a hodí se například k osvětlení kuchyňské linky, garáže, dílny a mnoha dalších míst. Pro někoho mohou být zajímavé také vodotěsné varianty těchto LED pásků.

Díky bohatým možnostem uspořádání diod není lehké nějak generalizovat jejich cenu, kterou za produkty v této kategorii zaplatíme. Může to být doslova pár korunek za samostatnou LEDku, ovšem můžeme si také vybrat produkt složený ze stovek takových diod nebo programovatelný LED displej, a tam už se může požadovaná cena šplhat i do tisíců. Proto je dobré si nabídku v klidu projít a rozhodnout se podle našich představ.