přesnost: největší

seznam nabídek

  • 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce
  • 1
  • z
  • 1

Předsádky patří k foto příslušenství, které určitým způsobem pozměňuje základní vlastnosti k fotoaparátu připojeného objektivu. Jinými slovy jsou zodpovědné za to, že tomuto objektivu přidají vlastnost, kterou tento původně nemá. Využívat se mohou v rozličných situacích a záleží pouze na tom, co vlastně od takové předsádky požadujeme. Jisté je však jedno. Pevné místo mezi fotografy mají, a jestliže se chceme fotce věnovat pečlivěji, bude dobré těmto doplňkům věnovat náležitou pozornost.

Jestliže chceme třeba změnit perspektivu záběru objektivu, a dodat mu například efekt rybího oka, povede se nám to právě s vhodnou předsádkou. To je mimochodem jedna z vlastností předsádek, že dokáží měnit podobu foceného záběru, a my tak nejsme odkázaní pouze na základní nastavení objektivu dané do vínku jeho výrobcem. Celkově bychom mohli říci, že účelem předsádek je změna úhlu záběru nebo vzdálenosti ostření. Pro fantazií zmítané fotografy se díky nim otevírají úplně nové možnosti záběrů.

V zásadě bychom mohli předsádky podle svého použití rozdělit na tři kategorie, a to širokoúhlé, tele předsádky a makro předsádky. Vybírat si je budeme především podle toho, co nám tyto doplňky poskytnou. Širokoúhlé typy zkrátí ohniskovou vzdálenost, tele předsádka ji prodlouží a makro předsádka zvětší cokoliv pod objektivem (používá se například pro focení hmyzu nebo květin). Sluší se také říci, že vzhledem k nabídce dnešních objektivů na poli zrcadlovek, se obvykle používá pouze poslední typ, tedy makro předsádka.

Velkou výhodou použíti makro předsádek je schopnost nesnížit světelnost během focení, k čemuž dochází například během použití mezikroužků. Na druhou stranu jsou zase předsádky známé tím, že do focených obrázků dodávají určité množství barevné vady. Kvalitnější kousky se to snaží kompenzovat více čočkami.

Ceny předsádek se obvykle pohybují okolo několika stokorun, až po tisíce.