přesnost: největší

seznam nabídek

  • 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce

Lampa projektorů se stará o to, abychom mohli vidět pěkný a čistý obraz, který je z projektoru přes ni vysílán. Pěkný a čistý bude samozřejmě pouze za předpokladu, že budeme mít také správně nastavené ostatní parametry samotného projektoru. Pokud patříme mezi nadšené návštěvníky kin, patrně jsme se v minulosti už setkali s tím, že byl obraz na plátně rozmázlý, což má za následek právě špatné nastavení projektoru, i když samotná lampa může být v naprostém pořádku. Výběr té správné lampy pro náš projektor není nic moc těžkého a v zásadě se musíme řídit pouze podle dvou věcí.

Tou první je výrobce jak projektoru, tak lampy. To je to první, na co se musíme zaměřit, když kupujeme náhradní nebo novou lampu pro projektor. Jestli výrobce lampy a projektoru odpovídá, dále se musíme zaměřit na přesný model projektoru a podle něho budeme vybírat lampu. Některé lampy nám to usnadňují tím, že jsou kompatibilní s více modely projektorů, ovšem nesmíme na to spoléhat a vše si předem dobře ověřit, ať nekoupíme nevyhovující kousek.

Výměna lampy do projektoru patří k těm úlohám, které zručnější technik celkem bez problémů zvládne. V zásadě jde o dodržení několika principů, jako nevyměňovat lampu, pokud je přístroj zapojený do zásuvky elektrické energie, nebo když je ještě horký. Dále je vhodné použít speciální rukavice, vhodný šroubovák a v některých případech také dávku trpělivosti. Pokud nás zajímá výměna lampy dopodrobna, stačí zadat do vyhledávače například větu „Jak postupovat při výměně lampy do projektoru?“ a měly bychom mít k dispozici podrobné návody.

Pokud budeme kupovat novou lampu, měli bychom si připravit až několik tisíc korun. Některé modely projektorů využívají silnější kousky, některé zase vydrží více hodin v provozu, a od toho se odvíjí výsledná cenovka. Mezi známé výrobce lamp a projektorů patří firmy Canon, BenQ nebo Acer.