Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Jak snadno zrenovovat vanu?

Nevypadá vaše vana tak hezky, jako když jste si ji pořídili, a kvůli tomu přemýšlíte nad renovací celé koupelny? Před samotnou rekonstrukcí zkuste zrenovovat pouze vanu, která následně může dodat celé koupelně úplně nový vzhled. A právě proto jsme si pro vás připravili tento článek, který vám pomůže a poradí s celkovým postupem této renovace.


Co může poškodit vanu?

Stejně jako další vybavení ve vaší domácnosti, i u van dochází k viditelným známkám opotřebení, které mají za následek nepěkný vzhled prostoru vany, nebo rovnou celé koupelny. Největším nepřítelem všech typů van jsou padající předměty jako například hlavice od sprchy, šampóny a sprchové gely nebo ostré předměty, které spadnou na povrch vany. Dalšími škůdci mohou být i agresivní čisticí prostředky nebo vodní rez, který na vaší vaně vytvoří nevzhledné skvrny. Předtím než se pustíte do samotné renovace, zkuste vanu vyčistit šťávou z citronu, kyselinou šťavelovou nebo solnou.

Stará vana

Stará vana


Jaké vany se dají renovovat?

V dnešní době se můžete setkat s různými typy van. Nejčastěji se vyrábí z litiny, mramoru, smaltu nebo plechu. Na většinu z nich vám s nejjednodušší renovací pomohou retušovací sady. Pakliže máte opotřebenou plechovou vanu, můžete využít i akrylátovou vložku, jenž dodá této vaně teplý povrch.

Zkuste vanu vyčistit šťávou z citronu

Zkuste vanu vyčistit šťávou z citronu

Jaké věci využiji při renovaci?

Pokud nezabraly na vyčištění vany citrony ani kyseliny solné a šťavelové, budete potřebovat následující materiály a nářadí. Před samotnou renovací je potřeba pořídit tmely, brusné papíry, stěrky, lepicí pásky, barvy, epoxidové tužidlo, malířské válečky a štětce a opravnou sadu pro akrylátové vany.

Malířská sada

Malířská sada


Postup renovace vany

V poslední části vám prozradíme jednoduchý postup, jak zrenovovat vaši vanu do skvělé kondice. Než začnete s opravou vaší vany, je důležité, aby v koupelně proudil vzduch a teplota byla v rozmezí 18°C –⁠ 32°C. Prvním krokem je umytí vany, aby se na ní nenacházela žádná mastnota a špína. Na poškozená místa následně použijte brusný neboli smirkový papír a porušenou část vyhlaďte do jemna. Následně na tento obroušený povrch naneste epoxidové tužidlo, které vyztuží daná místa. V případě, že se z vany odštípl nějaký kousek, můžete místo zkusit opravit opravnou sadou pro akrylátové vany, v těchto sadách totiž naleznete pryskyřici a urychlovač, jenž zahladí i hlubší díry.

Nyní se můžete pustit do barvení renovovaného místa. Pro natírání použijte měkký štětec nebo váleček a vždy nanášejte jedním směrem slabé vrstvy barvy, aby byl nátěr rovnoměrný. Po prvním nátěru dejte barvě čas zaschnout více než hodinu. Po natření druhé vrstvy se může stát, že opravené místo bude potřeba ještě následující den znovu přetřít. Na konec nezapomeňte na tmel, který opravenou část vany spojí s celou vanou i se stěnou okolo vany.
Po dokončení renovace se můžete kochat vaší skvěle vypadající vanou.

Nezapomeňte na tmel

Nezapomeňte na tmel