Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Renovace dveří aneb Jak vdechnout dveřím nový život

Jsou vaše interiérové dveře už v žalostném stavu a nelíbí se vám? Výměna dveří v celém bytě je sice krásná představa, ale vaší peněžence už se tolik líbit nebude. Víte ale, že si dveře můžete zrenovovat jednoduše sami? Nejenže ušetříte, ale navíc pro všechny řemeslně zručné jedince je to skvělý duševní relax a výsledek vás bude hřát u srdce ještě řadu let. Pojďme se tedy podívat na pár tipů, jak s renovací začít a na co si dát pozor.


Kdy se pustit do renovace a jak postupovat?

Způsob i časová náročnost renovace se odvíjí od stupně poškození a opotřebení dveří. Vy si můžete vybrat více méně mezi dvěma možnostmi, a to renovace pomocí tapety či fólie, anebo pomocí nátěru. Nutno zdůraznit, že renovací vyřešíte pouze vnější vrstvu dveří, tedy estetickou. Konstrukce dveří zůstává stejná, je tedy dobré zvážit stav dveří, jako takových a usoudit, zda se pustit do renovace, nebo investovat do nových. Existuje celá řada typů dveří a podle toho se liší i renovace. Můžete se tedy setkat s dveřmi z masivu, bez nebo se skleněnou výplní nebo klasickými “panelákovými” dveřmi. Ať tak či onak, budete potřebovat ruční i elektrické nářadí, případně tmel, vosk, barvu a hlavně váš čas.

Dveře nejdříve očistěte

Dveře nejdříve očistěte


Dveře z masivu bez skleněné výplně

Pokud renovujete dveře z masivu, nemusíte se bát brousit povrch. Na hlubokou vrstvu barvy použijte horkovzdušnou pistoli, která barvu krásně uvolní a vy ji pak seškrábete kovovou špachtlí. Další možností je použít speciální chemické tekutiny pro odstranění barvy. Jen upozorňujeme, že při manipulaci s jakoukoliv chemikálií nezapomeňte ochranné pracovní rukavice, případně respirátor. Hluboké rýhy pak můžete opravit pomocí tmelu. Poté co tmel ztvrdne si můžete povrch dveří upravit podle svých představ. Pokud se vám nepodaří barvu z dveří seškrábat úplně, můžete toho využít a zvolit vintage styl. Pak už stačí dveře nalakovat bezbarvým lakem nebo natřít voskem a máte hotovo. Další možností je dveře důkladně natřít novou barvou pomocí štětce nebo válečku.

Lakování dveří

Lakování dveří

Renovace starých obyčejných pokojových dveří

Bydlíte v panelovém bytě a máte v něm staré pokojové dveře, kterým byste rádi vdechli nový život? I takové dveře můžete brousit i lakovat, tady ale bruste velmi opatrně a ne moc do hloubky. Takto ošetřené dveře pak můžete nalakovat nebo použít nějakou zajímavou tapetu.


Dveře se skleněnou výplní nebo vitráží

U takových dveří v první řadě zkontrolujte sklo. Pokud je výrazně poškrábané nebo prasklé, je nutné ho vyměnit. Takovou výměnu můžete nechat na sklenáři, ale s kapkou trpělivosti a šikovnosti to zvládnete i sami. Pokud je sklo v pořádku, pak zkontrolujte lepení a tmel kolem. Nezapomeňte také natřít a ošetřit rám dveří. Opět postupujte nejdříve obroušním, a pak nátěrem barvy. Fantazii se meze nekladou, dveře můžete klidně z každé strany natřít jinou barvou, aby vám ladili se zbytkem místnosti.

Obroušení dveří

Obroušení dveří


Výměna dveřního kování

Posledním krokem k dokonalé renovaci je výměna dveřního kování. Při takové výměně nemusí sedět otvory po šroubech původního kování. V takovém případě vám opět pomůže tmel a štít, který díry po uchycení staré kliky zakryje. Změřte si pak vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky. Podle tohoto údaje pak zvolte vámi vybrané nové kování.

Výměna dveřního kování

Výměna dveřního kování