Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Renovace světlometů – nová kukadla pro vaše auto

Vlastníte automobil již nějaký rok a světla nevypadají stejně jako při nákupu? V tom případě jsme právě pro vás připravili tento článek s postupem renovace světlometů. Prozradíme vám, jak vylepšit vzhled světlometů, rizika a nevýhody spojené s jízdou se “zažloutlými” světlomety.


Neduhy starých světlometů na vozidle

Pokud vlastníte vůz již delší dobu, může se vám stát, že vaše světlomety nebudou svítit tak dobře ani po výměně žárovek. Zažloutlé světlomety mohou mít za následek horší osvětlení vozovky za jízdy ve tmě. Tím se samozřejmě zvyšuje riziko nehody. Takto poškozené světlomety navíc mohou způsobit problémy i při kontrole u STK. Samotné zažloutnutí často vzniká kartáči v automatických myčkách nebo povětrnostními vlivy. Přitom samotná oprava světlometů vám při troše zručnosti nezabere více než tři hodiny.

Oprava nezabere více než tři hodiny

Oprava nezabere více než tři hodiny


Postup opravy světlometů

V této části se dozvíte, jak jednoduše svými silami zrenovujete světlomety do ideální podoby. Před samotnou renovací si připravte důležité prostředky, jako jsou například autošampon, pásky, brusné a lešticí pasty, mikrovláknové utěrky, vrtačku s regulátorem rychlosti, brusné a lešticí hlavice. Než se pustíte do samotné opravy, je důležité vyčistit okolí světlometů autošamponem a následně je zakrýt v několika vrstvách páskou, která ochrání lak před poškozením v případě, že by vrtačka s kotoučem sjela mimo světlomet. V neposlední řadě pamatujte, že ideálním prostorem na práci je stín, kde budou světlomety chladné na dotek.

PŘED a PO

PŘED a PO

Broušení

Prvním bodem pro ideální renovaci světlometů je broušení. Na vrtačku nasaďte brusný kotouč s největší tvrdostí, tj. kotouč P320, který slouží pro odstranění nefunkční UV vrstvy. Toto broušení je potřeba udělat pečlivě, proto počítejte, že na jeden světlomet budete potřebovat až 3 tyto kotouče. Během broušení čistěte obroušenou plochu mikrovláknovou utěrkou. Po hotovém prvním broušení by světlomety měly mít mléčný vzhled bez viditelných částí UV filtru. Následně použijte jemnější brusné kotouče se zrnitostí P600 až P2000. Při každé změně zrnitosti kotouče je potřeba světlomety důkladně umýt a vysušit. Posledním brusným kotoučem by měl být kotouč pro doleštění. Během tohoto dolešťování brusným kotoučem nezapomínejte na utírání plochy utěrkou.

Čistěte obroušenou plochu mikrovláknovou utěrkou

Čistěte obroušenou plochu mikrovláknovou utěrkou


Leštění

Jakmile dokončíte proces broušení, dostanete se do poslední části, ve které použijete brusné a lešticí pasty. Nejdříve použijte nejjemnější brusnou pastu, kterou rozetřete po celém obvodu světlometů. Ta následně zahladí vzniklé drobné nerovnosti na povrchu světlometů. Po setření zbytku této pasty naneste na povrch lešticí pastu, která rozetřením dodá lesk vašim zrenovovaným světlometům. Po setření lešticí pasty budou vaše světlomety vypadat jako nové a zlepší se i jejich parametry světelného kuželu. Na závěr nezapomeňte odstranit pásky, které zakrývaly okolí světlometů.

Lešticí pasta

Lešticí pasta