🌱 JARO JE TADY! Vše pro vaši zahradu >> 🌱

chevron_left Pánve

Parametry zrušit filtry Země doručení
Typ nabídky
Stav zboží
Cena (Kč)
Lokalita
Do vzdálenosti km
Parametry nabídky
Typ ohřevu
Vnitřní povrch
Materiál
Na varnou desku
Doba dodání (od obdržení platby)
Vystavené před
Končící za méně než

Pánve

Kategorie
V mém okolí

Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.

Našli jsme vám celkem 274 nabídek O výsledcích
Seřadit podle:Relevance, nejlepší shodakeyboard_arrow_down
Relevance:
done nejlepší shoda
Cena:
done nejlevnější
done nejdražší
Cena včetně přepravy:
done nejlevnější
done nejdražší
Počet kupujících:
done nejméně
done nejvíce
Čas:
done právě končící
done nejnovější
favorite Hlídat podobné nabídky
Našli jsme vám celkem 274 nabídek O výsledcích
Seznam doporučených nabídek
Seznam nabídek
Populární nabídky
12345 chevron_right chevron_right

Pro smažení nedělních řízků, restování zeleniny, flambování palačinek a k přípravě dalších podobných gastronomických počinů byste měli mít ve své kuchyni hned několik různých pánví. Vybírat je můžete jak podle materiálu, tak podle typu.

Na co se zaměřit při výběru pánve

Při volbě pánve se soustřeďte především na parametry jako:

  • Materiál – Materiál pánve patří mezi základní kritéria, která je při jejím výběru nutné zvážit. K mání je teflon, litina, keramika i žula.
  • Velikost – Průměr dna pánve by se měl odvíjet od velikosti plotny, na které ji budete používat. Malé pánve mívají průměr 24 cm a méně, střední 25–30 cm, velké 31 cm a více. V potaz vezměte také hmotnost pánve a výšku hrany pánve.
  • Tvar – Pánve bývají zpravidla kulaté, ale existují i oválné (pánev na ryby) a hranaté (grilovací pánev).
  • Rukojeť – Jestli chcete svou pánev využívat také pro pečení v troubě, určitě nesahejte po pánvi s plastovými uchy. Spíše se zaměřte na pánve celé vyrobené z nerezu, litiny, s odnímatelnou nebo žáruvzdornou rukojetí či na speciální pánve na pečení.
  • Poklička – K pánvi wok nebo na soté se vám bude hodit také poklička, díky které budete moci pokrmy nejen smažit, ale také dusit.


Typy pánví

všestrannou pánví sice zvládnete steak i omeletu, ale pokud toužíte po opravdu perfektních lívancích nebo grilované rybě, poohlédněte se po speciální pánvi:

  • Univerzální pánev je klasická pánev. Její vlastnosti jsme vám popsali o pár řádků výš.
  • Vysoká pánev se hodí pro smažení a fritování koblih, kroket, hranolek a dalších laskomin.
  • Wok pánev se vyznačuje dnem o malém průměru a směrem k horním okrajům se rozšiřuje. Je ideální pro přípravu asijských pokrmů a jídel pro větší počet osob.
  • Pánev na palačinky je lehká pánev s velmi nízkým okrajem, který usnadňuje jejich obracení. Klidně na ní ale můžete dělat i cuketové či bramborové placičky a další lahůdky.
  • Pánev na lívance možná znáte jako lívanečník. Jedná se o pánev, na které najednou uděláte čtyři, pět nebo sedm lívanců. Poslouží vám ale také při přípravě volských ok a bramboráčků.
  • Pánev na soté ocení všichni milovníci omáček, ragú a těstovin.
  • Grilovací pánev je poměrně objemná a těžká. Dno má tvarované tak, že připomíná grilovací rošt, takže ji oceníte při grilování masa, klobásek i pečiva.
  • Pánev na paellu si pořiďte, pokud tomuto tradičnímu španělskému pokrmu zkrátka neodoláte. Samozřejmě ji můžete využít i na smažení, a pokud sháníte další specifické pánve, navštivte kategorii Ostatní pánve.
  • Elektrická pánev, jak už název napovídá, nepotřebuje ke svému provozu plotnu, ale elektřinu. Její velkou výhodou je, že si ji můžete vzít na cesty. Kromě smažení nebo grilování v ní lze také péct. Proto se jí někdy říká pečicí pánev.


Pánve dle materiálu

Už jste si vybrali typ pánve, který si chcete pořídit, ale nevíte, jestli se vám bude lépe pracovat s teflonovou, litinovou či granitovou? Pojďme se společně podívat na běžné materiály pánví a jejich výhody:

  • Nerezová pánev je odolná ocelová pánev, která dobře snáší vysoké teploty. Navíc se nemusíte bát, že byste ji náhodou poškrábali kovovou obracečkou nebo kleštěmi a v klidu ji můžete nechat umýt v myčce. Pokud si hlídáte příjem tuků ve stravě, tak pamatujte na to, že musíte použít mnohem více oleje než například u nepřilnavé pánve, jinak by se vám mohlo stát, že se připálí.
  • Litinová pánev patří mezi pánve, které jsou tak odolné, že beze změny přežijí několik generací. Pracovat s ní můžete stejně jako s nerezovou pánví. Jestli je navíc celolitinová, lze ji šoupnout i do trouby.
  • Teflonová pánev je v domácnostech velmi rozšířená nepřilnavá pánev, která se velmi snadno čistí. Jen si dejte pozor, abyste ji náhodou nepřepálili, nepoškrábali nebo nedali do myčky. Není totiž tak odolná jako předchozí dva typy pánví.
  • Titanová pánev má několik vrstev, kdy svrchní povrch tvoří nepřilnavé materiály, poté následuje jedna vrstva titanová a další vrstvy z hliníku. Sice jsou pánve tohoto typu jedny z nejdražších, ale zároveň také jedny z nejdolnějších.
  • Keramická pánev je nepřilnavá pánev vhodná pro smažení bez tuku při nízké teplotě. Slouží k tomu, aby si připravovaná potravina uchovala co nejvyšší poměr cenných vitaminů a minerálů. Není moc odolná, takže s ní zacházejte stejně obezřetně jako s pánví teflonovou.
  • Hliníková pánev s nepřilnavým povrchem je cenově příznivou variantou, pokud se nebudete pouštět do smažení při příliš vysokých teplotách.
  • Měděná pánev patří mezi odolnější pánve, která vám bude sloužit dlouhé roky. Její pořizovací cena bývá stejně vysoká jako u titanových pánví.
  • Granitová pánev má nepřilnavý žulový povrch, který nepoškrábete, ani kdybyste se hodně snažili. Navíc ustojí velmi vysoké teploty a k potravinám je stejně šetrná jako pánev keramická či pánev s mramorovým povrchem.
  • Smaltovaná pánev je další verzí nepřilnavých pánví. Snadno se udržuje a dlouho vydrží.


Pánve na indukci vs. pánve na plynový, sklokeramický a elektrický sporák

Drtivá většina pánví bude perfektně sloužit jak při použití na sklokeramické desce, tak na plynovém nebo elektrickém sporáku. Pokud máte doma indukční varnou desku, tak si nejdříve ověřte, zda je vámi vybraná pánev na indukci vhodná. Máte doma pánev, která není pro indukci uzpůsobena, a přesto se jí nechcete vzdát? Kupte si speciální indukční podložku.


Sady pánví

Kromě jednotlivých pánviček si do své kuchyně můžete pořídit soupravu dvou a více pánví o různých velikostech či s odlišnými typy povrchů. Některé sady navíc obsahují i odnímatelnou rukojeť nebo pokličky.


Pokličky

Pánev si můžete pořídit rovnou s poklicí, nebo si samostatnou pánev změřte a pokličku správné velikosti k ní přikupte. Poklice na pánve se nejčastěji vyrábějí z nerezu a skla, ale narazíte také na litinové a jiné.


Doveďte své vaření k dokonalosti a pořiďte si ještě hrnce a další kuchyňské vybavení.

Zobrazit méně keyboard_arrow_up