Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Nabídka už bohužel skončila, ale níže jsme vám našli pár podobných.
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.  - Starožitnosti
1 z 8

ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.

Skončeno
14 přihazovalo
57 001 Kč
Ukončeno ve čtvrtek 7. 12. 2023, 20:55:24
Vyhráno uživatelem I...7
Doprava a platba
Cenný balík 160 Kč
Bankovním převodem
Podrobnosti
ZLATÉ 20 KAR. ŠPINDLOVKY 1730. JEAN JAGUES CHATON, GENEVE, No. 923.
Popis předmětu
Švýcarské, zlaté 20 - 21 kar. špindlovky. Signovány na číselníku i stroji : JEAN JAGUES CHATON  GENEVE  No. 923. 
Rané rokoko, období vlády Ludvíka XV. Vyrobeny kolem let 1730. Staré jsou cca 300 let. Vynikající stav, mimořádně zachovalé, spolehlivě jdoucí a plně funkční.
Hodinky jsou celé a do posledního detailu originální, včetně vzácných zlatých ručiček ! Velikou zajímavostí je krycí plátek ložiska špindlu.
Ø 47 mm, váha 76,55 gramů. Jsou hodně tlusté 22 mm, stará vysoká konstrukce stroje. 
Pouzdro je velmi robustní, váha samotného pouzdra bez stroje je 37,49 gramů, minimálně 20-ti karátového zlata.
 
Na dalších 789 fotek se podívejte zde :
 
Hodinky byly vyrobeny v období raného rokoka za vlády ještě mladého krále Ludvíka XV v počátku jeho vlády (narozen 1710).
Pouzdro má pro toto krátké období typický motiv výzdoby, velmi hluboký giloš ve tvaru slunečních paprsků. Hodinky rokokové které se vyráběly později, od roku cca 1740 se vyznačovaly výzdobou z více barev zlata, smalty a bývaly osazované diamantovými routami. Tyto hodinky jsou starší, z předchozího období, vyráběly se po skončení výroby hodinek typu oignon. Hodinky oignon jednoručičkové skončily kolem let 1700. Dvouručičkové se začaly dělat v letech 1700 a dělaly se do cca let 1730. Oignony ať jednoručky, nebo dvouručky bývaly v drtivé většině v pouzdru ze zlaceného bronzu, některé byly stříbrné. Zlaté byly naprosto výjimečně. Právě v tomto krátkém období kolem let 1730 (konec oignon a začátek zdobení z více barev zlata) se dělalo mnou nabízené provedení hodinek z vysoce ryzostního zlata a tohoto typického zdobení. Proto se jich dochovalo velmi málo.
Staré provedení těchto hodinek, se vyznačuje natahování umístěným někdejším způsobem u čísla čtyři. Natahovací čtyřhran vyčnívá vysoko nad povrch číselníku. To je krásný a typický prvek tohoto velmi krátké období. Čtyřhran se dochoval nepoškozený, dodatečně ho nikdo jako vždy nezkrátil a to je vzácné. Další typický prvek tohoto období je prohlá velká ručička do obloučku, aby mohla nad tímto vystupujícím čtyřhranem projít a nezasekla se o něj. To je veliká vzácnost a vysoce hodnotím, že se dokonce dochovaly původní ručičky po 300 letech. Tyto ručičky jsou zlaté, a jejich barva zlata je shodná s barvou pouzdra hodinek. Byly vyrobeny ze stejného materiálu. Ten oblouček na velké ručičce to není jenom její dodatečné prohnutí. Tyto ručičky jsou velmi silné, odlité ze zlata, velká už s tím obloučkem. Potom jsou začištěné, ručně prořezané a rytcem plasticky z pohledové strany opracované a hrany zaobleny. V místě obloučku velké ručičky má ručička profil do trojúhelníku, opravdu krásná práce. Malá ručička se může zdát trochu kratší, ale to je v pořádku, bylo to tak vždy, protože může být dlouhá jenom tak, aby prošla kolem vystupujícího natahovacího čtyřhranu.
Velmi robustní a těžké pouzdro je celé vyrobeno z masivního zlata 20 - 21 kar. Je značené výrobcem. Při zkoušce ryzosti kyselina 21,6 karátů držela. Pouzdro má hodně silné stěny. Jak jsem uvedl, váha samotného pouzdra bez stroje je 37,49 gramů. Sklo jsem při vážení nechtěl z pouzdra vydělávat, drží v něm pevně, riziko poškození nestojí za to. Zvážil jsem obdobné sklo, přibližně stejné síly a průměru, váží 2,44 gramů viz foto v odkazu. Pouzdro celé je vyrobeno z masivního zlata, jen listové pérko pro zajištění otevření rámečku se sklem je ocelové. Ještě jsou ale zlaté ručičky a ty nahradí váhově to ocelové pérko. Tak čistá váha zlata je cca 35 gramů. Momentálně je výkup na zlomky 18 kar 1038 kč za gram a 24 karátů 1383 kč za gram. 20 kar bude někde uprostřed. To jen pro představu, je to jen výkup na zlomky. Pouzdro má cenu jen na zlomky cca 36000 Kč. Samozřejmě takto přemýšlet je degradace tohoto krásného, 300 let starého díla.....
Pant je robustní, pevný a bez vůle. Pouzdro po uzavření dokonale lícuje a pevně drží. Hloubka giloše ve srovnání s kapesními hodinkami 100 let starými je nesrovnatelná. Typický oblík i krček.
Číselník je signovaný a originální z těchto hodinek. Je smaltovaný, vysoce klenutý, ručně malovaný a vzácně na 300 let stáří bez poškození či oprav ! Dokonce ani u odjišťění stroje není poškozen. Zcela nepatrný dávný odštěp v samé hraně u natahování. Je krásně lesklý a nepoškrábaný. Jeho tři nožky za které kolíky drží ve stroji jsou v pořádku.
Sklo je staré, minerální, nepoškozené a vysoce klenuté.
Stroj je rokokového, raného provedení. Vysoká, stará stavba stroje. Velikou zajímavostí je krycí plátek ložiska špindlu. Ten je velikého průměru a vybroušený z kamene ! Má tvar kloboučku do špičky. Tato špička prochází otvorem ocelového uložení které je zhotoveno z jednoho kusu a vyleštěno do zrcadlového lesku. Tvar této ocelové části je typický pro toto období, začal jej takto dělat Julien Le Roy v období regentství. Ale ten kámen a navíc tohoto tvaru jako krycí plátek to je opravdová rarita. Krásné a typické, plasticky zdobené sloupky. Stroj má šnekový, řetízkový, silový kompenzátor síly tahu pera. Řetízek je v plné délce. Špindl krok. Pěkně raným rokokovým provedením a rokajovým motivem prořezávaný můstek setrvačky. Stříbrný rytý číselníček s originální ručičkou regulátoru přesnosti chodu. Číselníček je rytý starým provedením a matovaný. Stroj má samostatný šroubovaný můstek tažného kola se šnekem (vedle stříbrného číselníčku regulátoru přesnosti). Má také samostatný, šroubovaný (možnost seřízení) můstek s ložiskem hřídele korunního krokového kola. Šrouby jsou krásně modřené. Kyv věnce setrvačky je ve všech polohách veliký, pravidelný a dynamický. Nemá žádnou arytmii, nedrobí (krokové korunní kolo není opotřebené, žádný krátký nebo ohnutý zub).
Již zmíněné a vzácné originální zlaté ručičky. Jsou ručně prořezávané a naprosto nesehnatelné. Čtyřhran v jejich ose za který se ručičky seřizují je nezkrácený a neubroušený. To se bohužel často stávalo, protože nebylo k dispozici toto hodně vypouklé sklo. Pak nešel zavřít rámeček se sklem a čtyřhran se jednoduše ubrousil....
Stroj je zlacený v ohni, zlacení je perfektně zachovalé, neodřené, čisté a pěkné barvy.
Zlacení v ohni tohoto provedení dnes už nikdo neudělá. Je to stará technika, při výrobě ale byla zdraví škodlivá. Předmět se natřel zlatým amalgámem. To je roztok zlata ve rtuti, ta je právě  při vypálení v ohni jedovatá. Zlato ve rtuti vytvoří kaši, nanesla se silná vrstva. Potom se nad ohněm vypálí a vzniklá vrstva zlata se vyleštila ručně a pracně hladítkem (achátovým, achát nepůsobí škrábance). Proto desky stroje a jeho součásti nezachází, nečernají, protože jsou pokryté silnou zlatou vrstvou.

Stroj, číselník i pouzdro je obecně vzato v mimořádně pěkné kondici na hodinky z tohoto období. Mají logicky vyplývající z jejich stáří cca 300 let některé z očekávaných, zcela minimálních, běžných známek užívání. Stav je ale výrazně lepší, než u většiny podobných hodinek, které se dochovaly.

Tyto hodinky jsou v originálním a původním stavu.

Svým dokonalým a nákladným provedením se hodinky stávají zaručeně ziskovou položkou Vašeho majetku, nenechejte si je proto ujít.

Vaše spokojenost je pro mě velmi důležitá !
Pokud se něco nedaří tak, jak jste si to představovali, dejte mi prosím vědět.
Negativní zpětná vazba nepřináší žádné výhody, můžeme mluvit o čemkoli, protože nákup je věcí důvěry!

V nepravděpodobném případě problému mě prosím nejprve kontaktujte, abych měl možnost zařídit řešení.

Vždy si vážím pozitivní zpětné vazby, kterou mi dá kupující.

Ujistěte se prosím, že máte finanční prostředky na zaplacení položky před zadáním příhozu v aukci.

Rád zodpovím včas kladené otázky na : frieshorseman.cz, nebo honza1adamec@gmail.com
Vezměte prosím na vědomí, že při focení mohou vzniknout možné barevné i jiné nechtěné odlišnosti.

 

 
Švýcarské, zlaté 20 - 21 kar. špindlovky. Signovány na číselníku i stroji : JEAN JAGUES CHATON GENEVE No. 923. Rané rokoko, období vlády Ludvíka XV. Vyrobeny kolem let 1730. Staré jsou cca 300 let. Vynikající stav, mimořádně zachovalé, spolehlivě jdoucí a plně funkční. Hodinky jsou celé a do posledního detailu originální, včetně vzácných zlatých ručiček ! Velikou zajímavostí je krycí plátek ložiska špindlu. Ø 47 mm, váha 76,55 gramů. Jsou hodně tlusté 22 mm, stará vysoká konstrukce stroje. Pouzdro je velmi robustní, váha samotného pouzdra bez stroje je 37,49 gramů, minimálně 20-ti karátového zlata. Na dalších 789 fotek se podívejte zde : https://www.rajce.idnes.cz/frieshorseman/album/jean-jagues-chaton-geneve-no-923 Hodinky byly vyrobeny v období raného rokoka za vlády ještě mladého krále Ludvíka XV v počátku jeho vlády (narozen 1710). Pouzdro má pro toto krátké období typický motiv výzdoby, velmi hluboký giloš ve tvaru slunečních paprsků. Hodinky rokokové které se vyráběly později, od roku cca 1740 se vyznačovaly výzdobou z více barev zlata, smalty a bývaly osazované diamantovými routami. Tyto hodinky jsou starší, z předchozího období, vyráběly se po skončení výroby hodinek typu oignon. Hodinky oignon jednoručičkové skončily kolem let 1700. Dvouručičkové se začaly dělat v letech 1700 a dělaly se do cca let 1730. Oignony ať jednoručky, nebo dvouručky bývaly v drtivé většině v pouzdru ze zlaceného bronzu, některé byly stříbrné. Zlaté byly naprosto výjimečně. Právě v tomto krátkém období kolem let 1730 (konec oignon a začátek zdobení z více barev zlata) se dělalo mnou nabízené provedení hodinek z vysoce ryzostního zlata a tohoto typického zdobení. Proto se jich dochovalo velmi málo. Staré provedení těchto hodinek, se vyznačuje natahování umístěným někdejším způsobem u čísla čtyři. Natahovací čtyřhran vyčnívá vysoko nad povrch číselníku. To je krásný a typický prvek tohoto velmi krátké období. Čtyřhran se dochoval nepoškozený, dodatečně ho nikdo jako vždy nezkrátil a to je vzácné. Další typický prvek tohoto období je prohlá velká ručička do obloučku, aby mohla nad tímto vystupujícím čtyřhranem projít a nezasekla se o něj. To je veliká vzácnost a vysoce hodnotím, že se dokonce dochovaly původní ručičky po 300 letech. Tyto ručičky jsou zlaté, a jejich barva zlata je shodná s barvou pouzdra hodinek. Byly vyrobeny ze stejného materiálu. Ten oblouček na velké ručičce to není jenom její dodatečné prohnutí. Tyto ručičky jsou velmi silné, odlité ze zlata, velká už s tím obloučkem. Potom jsou začištěné, ručně prořezané a rytcem plasticky z pohledové strany opracované a hrany zaobleny. V místě obloučku velké ručičky má ručička profil do trojúhelníku, opravdu krásná práce. Malá ručička se může zdát trochu kratší, ale to je v pořádku, bylo to tak vždy, protože může být dlouhá jenom tak, aby prošla kolem vystupujícího natahovacího čtyřhranu. Velmi robustní a těžké pouzdro je celé vyrobeno z masivního zlata 20 - 21 kar. Je značené výrobcem. Při zkoušce ryzosti kyselina 21,6 karátů držela. Pouzdro má hodně silné stěny. Jak jsem uvedl, váha samotného pouzdra bez stroje je 37,49 gramů. Sklo jsem při vážení nechtěl z pouzdra vydělávat, drží v něm pevně, riziko poškození nestojí za to. Zvážil jsem obdobné sklo, přibližně stejné síly a průměru, váží 2,44 gramů viz foto v odkazu. Pouzdro celé je vyrobeno z masivního zlata, jen listové pérko pro zajištění otevření rámečku se sklem je ocelové. Ještě jsou ale zlaté ručičky a ty nahradí váhově to ocelové pérko. Tak čistá váha zlata je cca 35 gramů. Momentálně je výkup na zlomky 18 kar 1038 kč za gram a 24 karátů 1383 kč za gram. 20 kar bude někde uprostřed. To jen pro představu, je to jen výkup na zlomky. Pouzdro má cenu jen na zlomky cca 36000 Kč. Samozřejmě takto přemýšlet je degradace tohoto krásného, 300 let starého díla..... Pant je robustní, pevný a bez vůle. Pouzdro po uzavření dokonale lícuje a pevně drží. Hloubka giloše ve srovnání s kapesními hodinkami 100 let starými je nesrovnatelná. Typický oblík i krček. Číselník je signovaný a originální z těchto hodinek. Je smaltovaný, vysoce klenutý, ručně malovaný a vzácně na 300 let stáří bez poškození či oprav ! Dokonce ani u odjišťění stroje není poškozen. Zcela nepatrný dávný odštěp v samé hraně u natahování. Je krásně lesklý a nepoškrábaný. Jeho tři nožky za které kolíky drží ve stroji jsou v pořádku. Sklo je staré, minerální, nepoškozené a vysoce klenuté. Stroj je rokokového, raného provedení. Vysoká, stará stavba stroje. Velikou zajímavostí je krycí plátek ložiska špindlu. Ten je velikého průměru a vybroušený z kamene ! Má tvar kloboučku do špičky. Tato špička prochází otvorem ocelového uložení které je zhotoveno z jednoho kusu a vyleštěno do zrcadlového lesku. Tvar této ocelové části je typický pro toto období, začal jej takto dělat Julien Le Roy v období regentství. Ale ten kámen a navíc tohoto tvaru jako krycí plátek to je opravdová rarita. Krásné a typické, plasticky zdobené sloupky. Stroj má šnekový, řetízkový, silový kompenzátor síly tahu pera. Řetízek je v plné délce. Špindl krok. Pěkně raným rokokovým provedením a rokajovým motivem prořezávaný můstek setrvačky. Stříbrný rytý číselníček s originální ručičkou regulátoru přesnosti chodu. Číselníček je rytý starým provedením a matovaný. Stroj má samostatný šroubovaný můstek tažného kola se šnekem (vedle stříbrného číselníčku regulátoru přesnosti). Má také samostatný, šroubovaný (možnost seřízení) můstek s ložiskem hřídele korunního krokového kola. Šrouby jsou krásně modřené. Kyv věnce setrvačky je ve všech polohách veliký, pravidelný a dynamický. Nemá žádnou arytmii, nedrobí (krokové korunní kolo není opotřebené, žádný krátký nebo ohnutý zub). Již zmíněné a vzácné originální zlaté ručičky. Jsou ručně prořezávané a naprosto nesehnatelné. Čtyřhran v jejich ose za který se ručičky seřizují je nezkrácený a neubroušený. To se bohužel často stávalo, protože nebylo k dispozici toto hodně vypouklé sklo. Pak nešel zavřít rámeček se sklem a čtyřhran se jednoduše ubrousil.... Stroj je zlacený v ohni, zlacení je perfektně zachovalé, neodřené, čisté a pěkné barvy. Zlacení v ohni tohoto provedení dnes už nikdo neudělá. Je to stará technika, při výrobě ale byla zdraví škodlivá. Předmět se natřel zlatým amalgámem. To je roztok zlata ve rtuti, ta je právě při vypálení v ohni jedovatá. Zlato ve rtuti vytvoří kaši, nanesla se silná vrstva. Potom se nad ohněm vypálí a vzniklá vrstva zlata se vyleštila ručně a pracně hladítkem (achátovým, achát nepůsobí škrábance). Proto desky stroje a jeho součásti nezachází, nečernají, protože jsou pokryté silnou zlatou vrstvou. Stroj, číselník i pouzdro je obecně vzato v mimořádně pěkné kondici na hodinky z tohoto období. Mají logicky vyplývající z jejich stáří cca 300 let některé z očekávaných, zcela minimálních, běžných známek užívání. Stav je ale výrazně lepší, než u většiny podobných hodinek, které se dochovaly. Tyto hodinky jsou v originálním a původním stavu. Svým dokonalým a nákladným provedením se hodinky stávají zaručeně ziskovou položkou Vašeho majetku, nenechejte si je proto ujít. Vaše spokojenost je pro mě velmi důležitá ! Pokud se něco nedaří tak, jak jste si to představovali, dejte mi prosím vědět. Negativní zpětná vazba nepřináší žádné výhody, můžeme mluvit o čemkoli, protože nákup je věcí důvěry! V nepravděpodobném případě problému mě prosím nejprve kontaktujte, abych měl možnost zařídit řešení. Vždy si vážím pozitivní zpětné vazby, kterou mi dá kupující. Ujistěte se prosím, že máte finanční prostředky na zaplacení položky před zadáním příhozu v aukci. Rád zodpovím včas kladené otázky na : frieshorseman.cz, nebo honza1adamec@gmail.com Vezměte prosím na vědomí, že při focení mohou vzniknout možné barevné i jiné nechtěné odlišnosti.

Nabídka č. 7051101459 Vystaveno 27.11. 20:11 Zobrazení: 737