Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Nabídka už bohužel skončila, ale níže jsme vám našli pár podobných.
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6 - Numismatika
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6 - Numismatika
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6 - Numismatika
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6 - Numismatika
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6 - Numismatika
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6 - Numismatika
1 z 5

Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6

Skončeno
Cena
13 900 Kč
Ukončeno v pátek 12. 4. 2024, 22:21:19
Doprava a platba
AKCE
Balíkovna na adresu v dubnu již od 40 Kč!
Více informací.
Balíkovna Od 65 Kč
Zásilkovna na výdejní místo Od 79 Kč
Doba dodání 7-10 dní
Bankovním převodem
Podrobnosti
Zlatý 1 dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů ČÍSLO 6
Popis předmětu
Informace od prodejce
Materiál
Rok ražby

Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů, dukátový lesk, číslováno v ploše


Medaile bankovních soutěží 2023

Svatováclavské dukáty, které se začaly razit před rovnými 100 lety, představují nedostižný ideál československého mincovnictví. V roce 2023 jim vzdává hold novodobý zlatý dukát České mincovny.


Psal se rok 1923 a ministr financí Alois Rašín s kolegy přemýšleli, jak oslaví 5. narozeniny Československa. Rozhodli se oživit historickou tradici ražby českých zlatých mincí, která sahala až do časů panovníků Jana Lucemburského a Karla IV., a tak se zrodily prvorepublikové Svatováclavské dukáty. Jejich autory se stali uznávaní umělci Jaroslav Benda a Otakar Španiel. Poutavý návrh mince s vyobrazením patrona českých zemí si Alois Rašín, na kterého byl spáchán atentát, nechal donést do nemocnice, ale ražby se již nedožil… Svatováclavské dukáty byly takzvanými obchodními mincemi, které sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je rychle oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Nezůstalo jen u dukátů, jejichž závazná specifikace činila 3,49 g zlata o ryzosti 986/1000. Razily se také jejich násobky v podobě dvoudukátů, pětidukátů a desetidukátů. Jejich potenciál rychle odhalili sběratelé. K nejvzácnějším exemplářům dnes patří desetidukát z roku 1937, kterého bylo vyraženo jen 10 kusů, a dvoudukát z téhož roku, kterého vzniklo jen 8 kusů. K vyhledávaným Svatováclavským dukátům pochopitelně patří také původní ražby z roku 1923.


Medailér Vojtěch Dostál, DiS., věnoval averzní stranu novodobého dukátu České mincovny přilbě svatého Václava, kterou lemuje text proslulého chorálu „SVATÝ VÁCLAVE, NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“. Reverzní strana pak předkládá symboly České republiky – dvouocasého lva a lipový lístek.


Každý dukát je dodatečně individuálně číslovaný. Číslo, které bylo do reliéfu dukátu přidáno ručně, najdete v dolní části averzní strany. Emisní náklad čítá 1000 kusů.


V případě dotazu mne kontaktujte. Osobní předání je možné, po domluvě.

Pro kupující ze Slovenska zašlu účet v eurech.

Podívejte se i na mé ostatní aukce.

Pravidelně zde bude vystavovat investiční věci ze stříbra a zlata, dukáty, sady mincí, novoražby.............



Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů, dukátový lesk, číslováno v ploše Medaile bankovních soutěží 2023 Svatováclavské dukáty, které se začaly razit před rovnými 100 lety, představují nedostižný ideál československého mincovnictví. V roce 2023 jim vzdává hold novodobý zlatý dukát České mincovny. Psal se rok 1923 a ministr financí Alois Rašín s kolegy přemýšleli, jak oslaví 5. narozeniny Československa. Rozhodli se oživit historickou tradici ražby českých zlatých mincí, která sahala až do časů panovníků Jana Lucemburského a Karla IV., a tak se zrodily prvorepublikové Svatováclavské dukáty. Jejich autory se stali uznávaní umělci Jaroslav Benda a Otakar Španiel. Poutavý návrh mince s vyobrazením patrona českých zemí si Alois Rašín, na kterého byl spáchán atentát, nechal donést do nemocnice, ale ražby se již nedožil… Svatováclavské dukáty byly takzvanými obchodními mincemi, které sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je rychle oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Nezůstalo jen u dukátů, jejichž závazná specifikace činila 3,49 g zlata o ryzosti 986/1000. Razily se také jejich násobky v podobě dvoudukátů, pětidukátů a desetidukátů. Jejich potenciál rychle odhalili sběratelé. K nejvzácnějším exemplářům dnes patří desetidukát z roku 1937, kterého bylo vyraženo jen 10 kusů, a dvoudukát z téhož roku, kterého vzniklo jen 8 kusů. K vyhledávaným Svatováclavským dukátům pochopitelně patří také původní ražby z roku 1923. Medailér Vojtěch Dostál, DiS., věnoval averzní stranu novodobého dukátu České mincovny přilbě svatého Václava, kterou lemuje text proslulého chorálu „SVATÝ VÁCLAVE, NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“. Reverzní strana pak předkládá symboly České republiky – dvouocasého lva a lipový lístek. Každý dukát je dodatečně individuálně číslovaný. Číslo, které bylo do reliéfu dukátu přidáno ručně, najdete v dolní části averzní strany. Emisní náklad čítá 1000 kusů. V případě dotazu mne kontaktujte. Osobní předání je možné, po domluvě. Pro kupující ze Slovenska zašlu účet v eurech. Podívejte se i na mé ostatní aukce. Pravidelně zde bude vystavovat investiční věci ze stříbra a zlata, dukáty, sady mincí, novoražby.............

Nabídka č. 7057635603 Vystaveno 28.03. 20:03 Zobrazení: 88