chevron_left Bankovky ČR po 1993

Často hledané

Často hledané

Parametry zrušit filtry Země doručení
Typ nabídky
Cena (Kč)
Lokalita
Do vzdálenosti km
Parametry nabídky
Štítky
Rok vydání
Stupeň zachovalosti
UNC
Perforace
Nominální hodnota Doba dodání (od obdržení platby)
Vystavené před
Končící za méně než

Levné Bankovky ČR po 1993

Populární nabídky
V mém okolí

Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.

Našli jsme vám celkem 2 556 nabídek O výsledcích
Seřadit podle:Cena, nejlevnějšíkeyboard_arrow_down
Relevance:
done nejlepší shoda
Cena:
done nejlevnější
done nejdražší
Cena včetně přepravy:
done nejlevnější
done nejdražší
Počet kupujících:
done nejméně
done nejvíce
Čas:
done právě končící
done nejnovější
favorite Hlídat podobné nabídky
Našli jsme vám celkem 2 556 nabídek O výsledcích
Seznam doporučených nabídek
Populární nabídky
123456 chevron_right chevron_right

Nová emise bankovek, která byla původně plánována v roce 1990, nesla nominály hodnot 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 Kč. Klíčovou a také první vyhotovenou bankovkou byl nominál 200 Kč,  která měla ulehčit neúnosně vysokému objemu obíhaných stokorun. Státní banka schválila v roce 1992 návrh Oldřicha Kulhánka, který byl následně pověřen realizací zbývajících nominálů. S ohledem na následující politickou situaci rozdělení na dva samostatné státy bylo následně rozhodnuto, že návrh bude použit jen pro Českou republiku a jelikož návrh pro Československo byl již vyhotoven a zpracován, došlo pouze k lehké úpravě tiskových matric. Z důvodu rychlého nahrazení peněžního oběhu byla oslovena tiskárna Thomas De La Rue, která úzce spolupracovala se Státní tiskárnou cenin, a tak šlo ve velmi krátké době vyhotovit celou emisi vzoru 1993.

Bankovka - 5000 korun A22 - 1993

Nová emise bankovek

Bankovka 2 000 Kč byla původně plánována jako náhradní záložní hodnota a bankovka 20 Kč šla do tisku později až v roce 1994, protože primární bylo vytvořit papírové nominály, které se nedaly nahradit mincemi. Každá další emise pak byla doplněna o lepší ochranné prvky. V současné době jsou ceněny nominály z roku 1993 série Z, které britská tiskárna vydala jako náhradní za nepovedené kusy, dále bankovka 2 000 Kč série E, která byla označena jako testovací série. Všechny neplatné vzory z roku 1993, 1995 a 1997 jsou rovněž dobře ceněny, ovšem nutno podotknout, že jen v UNC stavech. Bankovka 1 000 Kč 1998 získala od mezinárodní asociace odborníků ocenění jako druhá nejlepší nová bankovka na světě. Jozef Bubák, který se účastnil původních návrhů polistopadových Československých bankovek a získal za své návrhy ocenění, nakonec realizoval svou tvorbu až u nových bankovek Slovenské republiky.

Tento popis pro vás připravil odborník na bankovky – Robert Kurucz

"Když před 17 lety jako milovník historie začínal sbírat, v té době si neuvědomoval, kam jej sběratelství zavede – na veletrhy, do zahraničí k mezinárodním prodejcům a sběratelům z celého světa, k zakládání sběratelských stránek a diskuzí, pořádání přednášek i obchodování. Nyní je rád, když může pomáhat v rozšiřování sbírek jak u začínajících, tak i pokročilých zájemců především o bankovky v té nejlepší kvalitě. Na Aukru obchoduje již 15 let, a proto své zkušenosti rád využije k tomu, aby se zde mohla rozvíjet vysoká kvalita služeb pro sběratele."

Robert Kurucz
Zobrazit méně keyboard_arrow_up