Grafika
Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.
Milujete výtvarné umění a vaší oblíbenou technikou je grafika? V tom případě si u nás na Aukru jistě vyberete ze spousty nabídek grafiky umělecké, dekorativní nebo Ex Libris. Grafika je jedním z druhů výtvarného umění. Jde o umělecké dílo, které umělec navrhne, vyryje a následně tiskne za pomoci některé z grafických technik. Následně ho rozmnoží řemeslným postupem, tiskem, na předem stanovený počet exemplářů, který tvoří takzvaný náklad. Každý tento exemplář se bere jako originál, nikoliv kopie. Je označen číslem, například 8/10, což znamená 8. otisk z 10, a signaturou umělce. V případě, že grafický list je pouze jeden, bez následných otisků, mluvíme o monotypu.
Historie grafiky
Nejstarší použitou grafickou technikou je dřevořez. Prvním dochovaným dílem je kniha tisknutá právě pomocí dřevořezu, a to z roku 868. Dřevoryt a dřevořez ale neumožnuje znázornit jemné detaily. Proto se v průběhu 15. století umělci snažili rýt svůj námět do zlatých, stříbrných nebo měděných destiček, které umožňují preciznější a jemnější práci, tak vznikl tisk z hloubky.
Jak poznat grafiku?
Poznat rozdíl mezi původní grafikou a reprodukcí je velmi těžký. Pro rozlišení se používá lupa, kdy po zvětšení obrázku můžeme u reprodukce vidět síťovou mřížku. Další variantou je porovnání s originálem, který vlastní galerie ve svém depozitáři. Poslední možností je spektrální analýza barev a papíru. Jde o velmi nákladný postup, a proto se tato expertíza volí jen tehdy, když jde o domnělé, vysoce ceněné dílo.
Jak rozdělujeme grafiku?
Grafiku můžeme rozdělit do čtyř oborů:
- Umělecká (volná) grafika – Tyto díla mají blízko k obrazům. Umělec si sám navrhne námět i provedení.
- Užitá grafika – Jak napovídá název, jde o grafiku, která je určena k nějakému využití. Řadíme sem novoročenky, oznámení svatební i smuteční, knižní přebaly nebo plakáty.
- Reprodukční grafika – Jde o grafiku, která je vytvořena podle cizí předlohy.
- Dekorativní grafika – Sem řadíme díla, která byla součástí knih, předchůdce ilustrací. Jde například o grafiky botaniky, živočichů nebo pohledy na města, takzvané veduty.
Druhy grafických technik
Grafické listy jsou převážně tištěny na papír. Můžeme se ale setkat i s grafikou na hedvábí, plátnu a dokonce keramice nebo sklu. Grafické techniky se rozdělují do tří základních skupin, kterými jsou:
- Tisk z výšky – Do tisku z výšky řadíme nejstarší techniky, kterými jsou dřevořez a dřevoryt.
- Tisk z hloubky – Jde o takzvaný hlubotisk nebo také intaglio. Používá techniku leptu, suché jehly, rytiny, ocelorytiny nebo mezottinta.
- Tisk z plochy – Do této techniky spadá litografie. U tisku z plochy dochází k přenosu barvy na základě chemicko-fyzikálních vlastností tisknoucích a netisknoucích míst.