Vyberte si kategorii

chevron_left Kategorie

Termín aukcí

Pondělí, 9. 10.

Ukončeno

info

Jak kolekce aukcí fungují?

Jedná se o sérii aukcí, která má stanovený začátek. Jednoduše zažádáte o účast a poté již jen vyčkáte na svůj vysněný předmět z celé série.

Předměty se totiž prodávají postupně jeden po druhém.

Zjistit více

Kolekce aukcí: Jan Kantůrek - (ne)obyčejné předměty - 9. 10. 2023 (104)

Kolekce aukcí

Jan Kantůrek – (Ne)obyčejné předměty Jan Kantůrek (4. května 1948 Zlín – 21. března 2018 Praha) byl český překladatel převážně fantasy, science fiction, komiksů a westernů z angličtiny. Jeho nejznámějšími překlady jsou cyklus Zeměplocha od Terryho Pratchetta a knihy o barbaru Conanovi od R. E. Howarda i jeho pokračovatelů.

Ano, tak začíná jeho heslo na Wikipedii a všechno, co je v něm napsáno, je určitě pravda. To, co tam už není, je například to, že nesnášel časopis Čtyřlístek a syrová rajčata, že byl manuálně zručný, vyráběl věci z kůže, opravoval si loutky, slušně kreslil, psal texty k písničkám, byl programově hrdým Moravákem, stejně jako vysočinským novousedlíkem, a ještě celá řada dalších věcí v tom krátkém textu chybí.

Jan Kantůrek byl český překladatel a byl to můj táta. Bezpečně tedy můžu říct, že to, co ho vystihuje asi nejlépe, je fakt, že především nikdy nechtěl dospět. Svou povahu dítěte si zuby nehty bránil a podařilo se mu uchovat si jí až do konce svého života. Hodně si pomáhal tím, že se obklopil činnostmi, lidmi a věcmi, které mu tuhle pozici zaručovaly a bránily vnějšímu světu, aby jí nějak významně narušoval.

Když odešel, spousta těchto věcí po něm prostě zůstala. A přestože já k nim odpovídající vztah nemám, myslím, že by bylo hezké, kdyby našly nějakého dalšího člověka, knihovnu nebo místo, kde budou zase dávat smysl. Proto teď některé z předmětů, které ho obklopovaly, můžete najít tady na Aukru. Snažil jsem se poctivě vybrat takové věci, které by reprezentovaly základní témata tátova života, a nakonec přirozeně vznikly následující okruhy:

Jan Kantůrek – Osobně
V téhle skupině jsou především tátovy osobní věci, dekorativní předměty a knihy, které přeložil, byly pro něj důležité, ale nespadají do jiného tematického okruhu.

Jan Kantůrek – Ten, který půjčil Terrymu svoje slova
Tady jsem si s dovolením vypůjčil frázi, kterou kdysi při jednom společném sezení s tátou řekl Pratchett. V téhle kategorii jsou pouze věci a knihy které souvisejí se Zeměplochou a Terry Pratchettem.

Jan Kantůrek – Kluk se srdcem kovboje
Tady se objevuje všechno, co se točí kolem westernů, které byly tátovými prvními, opravdu profesionálními překlady, a kolem country, která patřila k jeho nejoblíbenějším hudebním žánrům.

Jan Kantůrek – Dovolte abych vám představil: Conan
Všechno, co tematicky souvisí s barbarským hrdinou, který vlastně způsobil, že se z táty stal překladatel. On ho pak na oplátku přivedl do českého literárního světa a bylo z toho mnohaleté přátelství.

Jan Kantůrek – Pekelný chlapec
S Hellboyem se táta setkal ve svém životě vlastně docela pozdě, ale určitě to byla pekelná láska na první pohled.

Každou z nabízených položek opatřím „potvrzením původu“, aby se nevydávala na další pouť anonymně, a aby se i za nějaký čas poznalo, odkud se vlastně vzala. Pokud vás z nabízených věcí cokoliv zaujme, směle do toho!* Doplňte si knihovnu, udělejte někomu radost, nebo si prostě vyberte nějakou drobnost, která potěší třeba jenom vás.

Jan Kantůrek ml.


* Pozn.: Některé předměty mohou být lehce načichlé cigaretovým kouřem, jiné trochu rumem, ale většina z nich hlavně humorem a dobrodružstvím – dvěma substancemi, které táta miloval nadevšechno.Kolekci aukcí spustíme 9. 10. 2023. Jedná se o sérii navazujících aukcí, tzn. položky se prodávají jedna po druhé. Chceme se tím co nejvíce přiblížit sálovým aukcím. Více info zde. Po Vašem přihlášení a schválení účasti v kolekci můžete nabídnout svůj limit - tak jak jste na Aukru zvyklí - pomocí příhozu. V den spuštění živé aukce, tj. 9. 10. 2023 ve 20:00 hodin půjde do aukce jedna položka po druhé.

Pro účast na přihazování v kolekci je nutné schválení Aukrem. Podmínkou je zejména ověřený účet, hodnocení uživatele nad 95 % a jeho celková spolehlivost. Žádost o přihazování pošlete kliknutím na tlačítko "Chci přihazovat" níže.

Schválení účastníci mohou přihazovat (zadávat své maximální limity) hned od zveřejnění kolekce. Tato možnost skončí 1 hodinu před startem živé aukce. V živé aukci je čas na první příhoz u položky 45 sekund a na příhoz po jiném příhozu 20 sekund.

Žádosti o přihazování v kolekci: do 9. 10. 2023 19:00
Start živého přihazování: 9. 10. 2023 ve 20:00

Kategorie
Skončené aukce
12 chevron_right chevron_right nabídek na stránce
12 chevron_right chevron_right