chevron_left Umění

Termín aukcí

Pondělí, 26. 2.

Ukončeno

info

Jak kolekce aukcí fungují?

Jedná se o sérii aukcí, která má stanovený začátek. Jednoduše zažádáte o účast a poté již jen vyčkáte na svůj vysněný předmět z celé série.

Předměty se totiž prodávají postupně jeden po druhém.

Zjistit více

Kamil Lhoták - Poklady z českých galerií 26. 2. 2024 (48)

Kolekce aukcí

Poklady z galerií – aukce obrazů Kamila Lhotáka ve formátu AROP

Spolek přátel Kamila Lhotáka přichází počátkem roku 2024 s první kolekcí jeho obrazů, které byly vybrány ze sbírek předních českých galerií. Ty je získaly většinou za malířova života zejména při příležitosti pořádaných autorských výstav. Mezitím jejich tržní hodnota dosáhla až několikamilionových částek, takže každý milovník umění si je nemůže dovolit, nemluvě o tom, že galerie své sbírky neprodávají. Protože k jejich další expozici ve veřejném prostoru dochází poměrně zřídka, neboť vlastníci obrazů nemají povinnost je vystavovat, připravili jsme speciální projekt.

Ten byl se souhlasem jediného majitele autorských práv k dílům Kamila Lhotáka spuštěn pod názvem AROP (autorizované reprodukce obrazů na plátně). Umožňuje přinést do veřejného prostoru kvalitní reprodukce obrazů ve skutečné velikosti a navíc umožnit případným zájemcům jejich koupi včetně certifikátu. Nejde o žádnou masovou výrobu reprodukcí, jako to vidíme u některých jiných českých malířů. Každý obraz totiž může mít nejvýše 6 certifikovaných reprodukcí, podobně jako v případě bronzových odlitků sádrových modelů u sochařů. Bližší informace k projektu AROP přináší popis všech aukcí obrazů v této první kolekci, kde se dozvíte jeho výhody.

Lhotákovy obrazy si stále zachovávají svou poetiku, která učarovala už několika generacím milovníků umění. Přestože namaloval za svého života přes 2000 obrazů, tak možnost vidět na jednom místě a v jednu dobu více než tři obrazy je prakticky vyloučená. Projekt AROP však tuto možnost dává a jen při první výstavě tohoto druhu jich můžete shlédnou téměř padesát, což je zhruba pětina celkového počtu obrazů zdokumentovaných ve veřejných sbírkách. Na rozdíl od běžných autorských výstav lze také jednotlivé obrazy ve formátu AROP vydražit v živé aukci na aukro.

Výtěžek této mimořádné aukce je určen na krytí nákladů třetího dílu Lhotákovské trilogie z pera mladé autorky Markéty Vítkové, která již vlastním nákladem vydala ve stejném formátu a podobné grafické úpravě předchozí díly. Ten poslední vyšel pod názvem Dávej pozor! v roce 2021 a je věnován bezpečnosti dětí v silničním provozu. Pro účastníky výstavy je připraven základní katalog zdarma. Majitelé Lhotákových obrazů si zde mohou nechat bezplatně posoudit jejich pravost a v případě zájmu také požádat o vystavení certifikátu pravosti. S jeho podobou se pak mohou seznámit u základní dokumentace obrazů v této živé aukci, kterou tvoří evidenční list obrazu a rodný list obrazu podle vlastnoručně vedeného soupisu obrazů Kamila Lhotáka.

Kolekci aukcí spustíme 26. 2. 2024. Jedná se o sérii navazujících aukcí, tzn. položky se prodávají jedna po druhé. Chceme se tím co nejvíce přiblížit sálovým aukcím. Více info zde. Po Vašem přihlášení a schválení účasti v kolekci můžete nabídnout svůj limit - tak jak jste na Aukru zvyklí - pomocí příhozu. V den spuštění živé aukce, tj. 26. 2. 2024 ve 20:00 hodin půjde do aukce jedna položka po druhé.

Pro účast na přihazování v kolekci je nutné schválení Aukrem. Podmínkou je zejména ověřený účet, hodnocení uživatele nad 95 % a jeho celková spolehlivost. Žádost o přihazování pošlete kliknutím na tlačítko "Chci přihazovat" níže.

Schválení účastníci mohou přihazovat (zadávat své maximální limity) hned od zveřejnění kolekce. Tato možnost skončí 1 hodinu před startem živé aukce. V živé aukci je čas na první příhoz u položky 45 sekund a na příhoz po jiném příhozu 20 sekund.

Kupujícímu je účtována aukční přirážka ve výši 10 % z dosažené ceny. V provizi je zahrnuto DPH.

Žádosti o přihazování v kolekci: do 26. 2. 2024 19:00
Start živého přihazování: 26. 2. 2024 ve 20:00

Kategorie
Skončené aukce
1 nabídek na stránce
1