Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit vaše dítě chodit na nočník, aniž by to v něm vyvolávalo stres? Tohle téma je velice diskutované a názory se samozřejmě liší. Na čem se ale každý rodič shodne je to, že pro své děti chce to nejlepší a není potřeba se srovnávat s jinými. To je ostatně vůbec to nejhorší, co můžete udělat. Obecně se sice říká, že vhodný věk, kdy dítě začít učit na nočník, je mezi 15 a 18 měsícem, pokud je to ale později, nic se neděje. Důležité je uvědomit si, že každé dítě je jiné a má svůj čas, proto rozhodně není potřeba dělat tragédii tam, kde není.


Odplenkovávat, ale postupně

Prvním krokem k cestě, jak naučit dítě na nočník, je odplenkovávání. To znamená, zvykat dítě na život bez plenky. Protože aby dítě zvládlo samo používat nočník, je pro něj klíčové pochopit, jak to s vykonávání potřeby vlastně je. Děťátko je totiž doteď zvyklé na pohodlí a pocit sucha i čistoty díky plínce, proto ho ke změně nic nemotivuje. V tréninku na nočník může pomoct jednorázová látková plena nebo dětské tréninkové kalhotky. Díky nim totiž rychle zjistí, že čůrat jinam, než na nočník, není moc pohodlné a příjemné. Na noc pak dítěti můžete dát klasickou plenu s nepromokavou vrstvou.

Každé dítě je jiné a má svůj čas

Každé dítě je jiné a má svůj čas


Nočník je kamarád

Dalším důležitým krokem je opakovaně dítěti vysvětlovat, že nočník není žádný mučicí nástroj, ale naopak super zábavná a užitečná věc. Vyhněte se tomu, že dítě budete násilím nutit sedět na nočníku v doprovodu pláče a řevu. Tím docílíte jediného, že dítě bude mít z nočníku strach a bude se bránit a vzpouzet, kdykoliv se ho pokusíte k němu přiblížit. Nočník naopak zkuste vyzdobit tak, aby se dětem líbil. Použijte třeba pěkné a veselé samolepky. Můžete také vymyslet vtipnou básničku, ukázat, jak nočník funguje za pomoci panenky nebo hračky, anebo dětem slíbit za vykonání potřeby do nočníku drobnou sladkost.

Ukažte dítěti, jak nočník funguje za pomoci panenky

Ukažte dítěti, jak nočník funguje za pomoci panenky

Jděte dítěti příkladem

Co také může v procesu pomoci je, když půjdete příkladem. Děti mají tendenci napodobovat to, co vidí u rodičů. A protože maminku ani tatínka nikdy nočník používat neviděly, je možné, že se budou dožadovat toho, aby mohly chodit na opravdový záchod. V tom případě je vhodné pořídit dětské záchodové sedátko a stupátko. Chození na záchod pak bude pro děti komfortní a bezpečné.

Děti mají tendenci napodobovat to, co vidí u rodičů

Děti mají tendenci napodobovat to, co vidí u rodičů


Pochvala a odměna

Dbejte na to, že vašemu dítěti návštěvu nočníku budete připomínat. Děti totiž mnohdy při hře úplně zapomenou na to, že se jim chce čůrat. Můžete také rozmístit několik nočníků po bytě, aby dítě nebylo stresováno tím, že má jen jeden, například v přízemí. Pokud se dítěti stále nechce chodit na nočník, nenaléhejte na něj. Dřív nebo později se to naučí. A také nezapomeňte po každé povedené akci vašeho malého drobečka pochválit.

Nezapomeňte dítě pochválit

Nezapomeňte dítě pochválit