Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Jak poznat pravé zlato/stříbro? Udělejte si domácí test

Máte doma šperk nebo předmět z kovu a nejste si jisti zda jde o stříbro či dokonce zlato? Pojďte si s námi přečíst pár zajímavých a užitečných rad, jak poznat pravé zlato a stříbro, a také jak se vyvarovat falešnému a podvodnému nákupu.


Punc a puncovní značky, co nám prozradí?

Prvním a jasným ukazatelem je punc. Puncovní značka na stříbře, zlatě nebo platině je označení, které udává kvalitu drahých kovů a označuje jeho ryzost. Puncovní značka je vyražena na předmětu z drahého kovu a obsahuje informace o výrobci či zlatníkovi, zemi původu, ryzosti a datu výroby, tedy historii předmětu. Každá země má svůj vlastní systém puncovních značek. I u nás tedy můžete navštívit Puncovní úřad, který sídlí na Praze 1. Vyznat se v celé řadě puncovních značek není nic jednoduchého, k jeho rozluštění budete potřebovat zlatnickou lupu a knížku se seznamem puncovních značek. Pokud si ani tak nevíte rady, což je pochopitelné, doporučujeme se obrátit přímo na Puncovní úřad, kde vám rádi poradí. Předmět nebo šperk prohlédnou a vydají takzvanou boletu, která slouží jako certifikát o pravosti a poměru drahého kovu v předmětu.

Punc pro 14karátové zlato

Punc pro 14karátové zlato


Co když tam žádný punc není?

I to se může stát, ale ještě to nemusí znamenat, že se jedná o obecný kov nebo falešné zlato. Jsou výjimky, kdy předmět může punc postrádat, a přesto v ruce držíte opravdový starožitný klenot z drahého kovu. Právě starožitné zboží, šperky, ale například i menší drobné předměty punc mít skutečně nemusí. Stejně tak nemusíte najít punc na zlatých špercích pod 0,52 g a u stříbrných s váhou pod 3,49 g. Je ale pravdou, že starožitný šperk, který nemá punc, je obtížnější prodat. Pokud jste majitelem takového šperku, můžete se obrátit na odborníka nebo Puncovní úřad, který vám pomůže identifikovat jeho původ, datovat jej a odhadnout jeho hodnotu. Puncovní značku nenajdete ani na mincích nebo investičních slitcích.

Všechny zlaté nebo stříbrné šperky nemusí mít punc

Všechny zlaté nebo stříbrné šperky nemusí mít punc

Zkuste si domácí test

Nejjednodušším způsobem, jak poznat pravé zlato nebo stříbro laicky, doma, je test pouhým pohledem. Vemte si lupu a šperk prozkoumejte. V případě, že vidíte rez, pravděpodobně vlastníte bižuterii. Další variantou je použít magnet. Pokud předmět přilne k magnetu, pravděpodobně se jedná o nějakou jinou slitinu, než je čisté zlato a stříbro. Pokud předmět nepřilne nebo se nehne, můžete se radovat, protože pravděpodobně se jedná o čisté zlato a stříbro.

Dalším způsobem, jak poznat drahý kov, je zvážit předmět na váze. Čisté zlato, ale i stříbro, má vyšší hmotnost než slitiny kovů nebo dokonce obecný kov, takže jeho hmotnost se bude zaručeně lišit. Dalším zaručeným pomocníkem je vaše pokožka. Pokud má vaše kůže pod šperkem namodralou nebo nazelenalou barvu, je téměř jisté, že se nejedná o zlato. Způsobů je samozřejmě víc, ale v případě, že je na šperku nějaký kámen, doporučujeme opravdu zajít za odborníkem, aby vám nezbyly jen oči pro pláč, díky špatnému zacházení a manipulaci s předmětem.

Šperk stříbrné barvy může být také bílé zlato

Šperk stříbrné barvy může být také bílé zlato


Jak poznat bílé zlato od stříbra?

Pokud držíte v ruce šperk “stříbrné barvy” může se jednat jak o obecný kov, tak o stříbro, platinu, bílé zlato, nebo pozlacený kov. Bílá barva u zlata vznikne přidáním niklu, palladia nebo manganu. Druhá varianta je žluté zlato pokrýt rhodiem. Což je drahý kov, který má jasně zářivou stříbrnou barvu. K identifikaci o jaký kov se jedná, vám pomůže výše zmíněný punc. U stříbrných šperků se nejčastěji setkáte s ryzostí 925/1000 nebo 800/1000. U zlata je to pak nejčastěji 14karátové zlato, značeno 585/1000 nebo 18karátové zlato, značeno 750/1000. Pokud šperk nemá punc, raději se poraďte s odborníkem, a v případě že dokonce předmět rezivý, je jasné, že to drahý kov není.