Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Jak složit Rubikovu kostku?

Jeden z nejznámějších hlavolamů pro děti i dospělé je Rubikova kostka. Cílem hlavolamu je složit a poskládat kostku tak, aby na každé straně měla pouze jednu barvu. Největší boom zaznamenala v 70. a 80. letech 20. století, ale své příznivce má dodnes. Dokonce existují soutěže, takzvaný “speedcubing”, kdy se Rubikova kostka skládá na čas. Chcete se do takové soutěže přihlásit, anebo zkrátka jen chcete zaměstnat mozek a ruce při skládání kostky? Pojďme se podívat, jak na to.


Kdo je Ernő Rubik?

Vezmeme to pěkně od začátku. Rubikova kostka se zrodila díky vynálezci, inženýrovi, sochaři a profesorovi Ernővi Rubikovi. Tento rodák z Budapešti je známý jako tvůrce různých hlavolamů, včetně proslulé Rubikovy kostky. Ta spatřila světlo světa v roce 1975 a od té doby její obliba roste.

Jak složit Rubikovu kostku?

Původní verze je kostka o velikosti 3 × 3


Rubikova kostka a její typy

Rubikova kostka je složena z několika menších kostiček, které jsou polepeny šesti různými barvami. Původní verze je kostka o velikosti 3 × 3, ale díky své popularitě vznikly i další varianty. Ty se od sebe liší velikostí ( 2 × 2, 4 × 4, 5 × 5), někdy i tvarem a pochopitelně obtížností. Držme se ale té klasické verze, ta má 6 stran, 8 rohů a 12 hran. Prostřední dílky drží naproti sobě vnitřní mechanismus kostky. Bez ohledu na to, jaký druh rotace provedete, středové díly vždy zůstávají na své poloze a určují barvu každé strany.


Jak na Rubikovu kostku? Návod pro začátečníky

Jak efektivně a rychle složit Rubikovu kostku? Návodů existuje celá řada, pojďme si ale vysvětlit jeden z těch jednodušších. Jde o metodu, kdy se postupně kostka skládá vrstva po vrstvě. Je také dobré si zapamatovat, jak jsou barvy poskládané. Vždy je to tak, že naproti zelené je modrá, naproti oranžové je červená a naproti žluté je bílá. V každém návodu najdete také stejný princip, jak kostky otáčet. Tyto pohyby jsou označeny anglicky, a to následovně:

  • U – (up) Otočení horní strany po směru hodinových ručiček.
  • D – (down) Otočení spodní strany po směru hodinových ručiček.
  • R – (right) Otočení pravé strany po směru hodinových ručiček.
  • L – (left) Otočení levé strany po směru hodinových ručiček.
  • F – (front) Otočení přední strany po směru hodinových ručiček.
  • B – (back) Otočení zadní strany po směru hodinových ručiček, a pokud za písmenem následuje 2 (např. B2), uděláme pohyb dvakrát po sobě.


K otáčení proti směru hodinových ručiček se používají stejné zkratky zakončené znakem ' (U', R', L' atd.).

Teď přichází na řadu takzvaný “bílý kříž”. Při skládání Rubikovy kostky totiž začínáme bílou barvou a věnujeme pozornost barvě bočních středových dílů, jak vidíme na obrázku č. 1.

Obrázek č. 1

Obrázek č. 1

V druhé fázi potřebujeme bílé kostičky tak, abychom dokončili první stranu kostky. Pokud máte problém s řešením bílých rohů, zde je jednoduchý trik, který můžete vždy použít – stačí si zapamatovat krátký algoritmus a opakovat ho, dokud není dílek vyřešen: R’ D’ R D. Přesuňte daný roh pod místo, kam patří a opakujte algoritmus, dokud bílý roh nezapadne na své místo ve správné orientaci. Na konci tohoto kroku by vaše kostka měla vypadat jako obrázek č. 2.

Obrázek č. 2

Obrázek č. 2

Pro tuto chvíli můžeme na dokončenou bílou plochu zapomenout, takže otočte kostku vzhuru nohama a zaměřte se na nevyřešenou stranu kostky. Teď dokončíme první dvě vrstvy. K tomu musíme použít symetrické algoritmy pravý a levý. Pokud vaše kostka nemá žádný díl v horní vrstvě zarovnaný jako na obrázcích níže, otočte horní část, dokud se jeden z okrajových dílů neshoduje s jedním z obrázků níže. Poté postupujte podle odpovídajícího algoritmu pro tuto orientaci.

Pravý algoritmus

Pravý algoritmus

Levý algoritmus

Levý algoritmus

Po dokončení tohoto kroku by vaše kostka měla mít vyřešenou střední vrstvu a neporušenou bílou plochu na spodní straně.

Vyřešena střední vrstva

Vyřešena střední vrstva


Poslední vrstva Rubikovy kostky

Nyní pojďme vyřešit poslední vrstvu vytvořením “žlutého kříže” na horní straně kostky. Nedělejte si starosti, pokud se boční barvy neshodují s bočními středy, protože v dalším kroku je pošleme na jejich konečné pozice. V tomto okamžiku byste měli mít na vrcholu krychle jeden ze čtyř žlutých vzorců. Pomocí níže uvedeného algoritmu a jeho opakováním pak dosáhnete požadovaného kříže:



  • Tečka – Pakliže máte na vrchní straně pouze žlutou středovou tečku, celý algoritmus musíte opakovat třikrát. Ujistěte se, že jste po první fázi přeorientovali kostku ve svých rukou, protože tvar „L“ bude obrácený.
  • Tvar „L“ – Jste dva algoritmy daleko od cíle. Ujistěte se, že žluté okraje jsou umístěny na levé a zadní pozici, jak je znázorněno na obrázku.
  • Čára – Proveďte algoritmus jednou a držte čáru vodorovně.
  • Kříž – Máte hotovo, můžete se vrhnout na další krok.


Po vytvoření žlutého kříže na vršku kostky musíte umístit žluté okrajové dílky na jejich konečná místa, a to tak, aby odpovídaly barvám postranních středových dílků. Posuňte přední a levý žlutý okraj pomocí následujícího algoritmu – R, U, R´, U, R, U2, R´, U.

Jak na žlutý kříž?

Jak na žlutý kříž?

Blížíme se do cíle

V tuhle chvíli jsme velmi blízko k dokončení Rubikovy kostky. Teď nám chybí vyřešit pouze žluté rohy. Pojďme na to ve dvou krocích. Nejprve je musíme přemístit a v dalším a posledním kroku je zorientujete. Najděte dílek, který je již na správném místě, přesuňte jej do pravého předního horního rohu a poté použijte následující algoritmus – U, R, U´, L´, U, R´, U´, L pro přesunutí tří špatných dílků vyznačených na obrázku.

Přesunutí žlutých dílků při dokončování, před a po

Přesunutí žlutých dílků při dokončování, PŘED a PO

V tuhle chvíli jsou všechny kostičky na svých místech, nyní stačí jen orientovat žluté rohy. Držte kostku v ruce s nevyřešeným rohem v pravém horním rohu a poté dvakrát nebo čtyřikrát proveďte algoritmus – R´, D´, R, D dokud nebude daný dílek dobře orientován. Zdá se vám, že se celá kostka rozhodila? NEPANIKAŘTE. Otočte pouze horní vrstvu, abyste přesunuli další nevyřešený žlutý dílek do předního pravého horního rohu krychle a proveďte stejné R’, D’, R, D znovu, dokud tento konkrétní díl nebude na svém místě. Dávejte pozor, abyste neposunuli dvě spodní vrstvy mezi algoritmy a nikdy neotáčeli celou kostkou.

Tento krok opakujte pro zbylé nezapadající žluté rohy a MÁTE HOTOVO, GRATULUJEME.

Složená Rubikova kostka

Složená Rubikova kostka