search
account_circlecamera_altshopping_cartProdat
Kategorieclose
Vyberte si kategorii

Stříbrná mince 100 Kčs Lidice - Ležáky 50. výročí 1992,Perfektní Stav!(7003402110)

addProdat zboží v této kategorii
Stříbrná mince 100 Kčs Lidice - Ležáky 50. výročí 1992,Perfektní Stav!
visibility
Stříbrná mince 100 Kčs Lidice - Ležáky 50. výročí 1992,Perfektní Stav! - Numismatika Česko
Stříbrná mince 100 Kčs Lidice - Ležáky 50. výročí 1992,Perfektní Stav! - Numismatika Česko
1 z 2
Prodáno za
940 Kč
Vyhráno uživatelem m...3
update
Ukončeno neděle, 23. 1. 2022, 20:26:00
update
Ukončeno neděle, 23. 1. 2022, 20:26:00
9  přihazovalo
42  sledovalo
9  přihazovalo
Prodejce favorite
  • Přeprava zdarma

   Při nákupu nad 0 Kč od Wish007

  Stříbrná mince 100 Kčs Lidice - Ležáky 50. výročí 1992- Perfektní Stav!

  -viz obrázek skutečné mince!


  Nominál: 100 Kčs

  Průměr: 31 mm

  Hmotnost: 13 g

  Materiál: 700/1000 Ag

  Autor: Jarmila Truhlíková - Spěváková

  Emise: 1992  Stříbrná pamětní mince vydaná v Československu v roce 1992 ku příležitosti 50. výročí vyhlazení obcí Lidice a Ležáky.

  Tato raritní stříbrná mince je uložena v plastové kapsli, certifikát pravosti není součástí.


  Vyhlazení Ležáků a Lidic byla násilná historická událost, pří níž došlo k vyvraždĕní značné části obyvatel české vsi Lidice německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice a Ležáky ve středních Čechách v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo vyvražděno nebo odsunuto do koncentračních táborů.


  Vyhlazení Lidic

  Navečer dne 9. června byly Lidice obklíčeny jednotkami SS a německé policie a nikdo nesměl obec opustit. Organizační štáb celé akce už byl na místě a všemu velel. Starosta byl přinucen vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů. Muži starší 15 let byli shromažďováni ve sklepě a chlévě Horákova statku. Všechny cennější věci, koně, dobytek, zemědělské stroje apod., byly shromažďovány a odváženy do sousedního Buštěhradu. Ráno 10. června 1942 se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlížel na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly nejprve nahnány do místní školy, za úsvitu pak autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia. Mezitím byly zdi stodoly v sousedství Horákova statku obloženy slamníky a matracemi (proti odraženým střelám) a přichystána popravčí četa. Lidičtí muži byli posléze vyváděni ve skupinách (zprvu po pěti, pak po deseti) na přilehlou zahradu a tam stříleni. Celkem jich na tomto místě bylo povražděno 173, včetně lidického faráře Josefa Štemberky. Nejstaršímu bylo 84, nejmladšímu 14 let. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny.


  V následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří, zničen hřbitov včetně exhumace zemřelých, vykáceny stromy (mimo jediné hrušně nedaleko potoka, která byla Němci považovaná za uschlou), sutí zavezen rybník a vše srovnáno k nepoznání. K odvozu suti byla na místě zbudována polní železnice.[1] Dokonce bylo na několika místech posunuto koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě. Filmové záznamy, pořízené samotnými nacisty, dodnes vydávají svědectví o díle zkázy. Prostor, kde stávaly Lidice, měl být učiněn holým polem a jméno obce vymazáno z ma


  Vyhlazení Ležáků

  24. června časně odpoledne obklíčilo Ležáky 150 mužů pardubické roty 20. záložního policejního pluku „Böhmen“ pod vedením gestapa; na vnější kordón bylo povoláno 30 českých četníků z Chrudimi a Náchoda. Němci shromáždili obyvatele Ležáků i z okolí, kde se právě zdržovali (pro školní mládež si zajeli do skutečské školy), a odvezli je do pardubické vily Zámeček, kde policejní pluk sídlil a za heydrichiády popravoval. Následně domy vyrabovali a kolem páté zapálili; všech 33 obyvatel starších 15 let bylo po deváté hodině večer zastřeleno u Zámečku. 25., resp. 26. června byla zpráva o vyhlazení Ležáků zveřejněna. Na podzim 1943 byly trosky budov strženy.