Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Nabídka už bohužel skončila, ale níže jsme vám našli pár podobných.
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM - Numismatika
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM - Numismatika
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM - Numismatika
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM - Numismatika
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM - Numismatika
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM - Numismatika
1 z 5

Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM

Skončeno
6 přihazovalo
12 941 Kč
Ukončeno v úterý 27. 2. 2024, 20:25:00
Vyhráno uživatelem K...k
Bezpečné přihazování s Aukro Ochranou kupujících
Nakupujete od ověřeného prodejce
Doprava a platba
AKCE
Balíkovna na adresu v dubnu již od 40 Kč!
Více informací.
Balíkovna Od 59 Kč
Zásilkovna na výdejní místo Od 77 Kč
Cenné psaní 100 Kč
Mezinárodní přeprava 250 Kč
Osobní převzetí
Rokycany
Kartou online
Bankovním převodem
Podrobnosti
Zlatá PROOF mince Staroměstská exekuce - Doba temna 2021 | 4/4 | ČM
Popis předmětu

Staroměstská exekuce

Minisérie České mincovny, která vznikla u příležitosti 400. výročí staroměstské exekuce, dosud představila hlavní aktéry a místo konání tragické události. Čtvrtá a poslední zlatá mince vás seznámí s jejími následky, které shrnuje výstižný pojem „doba temna“.

Doba předbělohorská byla k našemu lidu vlídná. Čeští stavové měli značnou politickou moc. Český jazyk se utěšeně rozvíjel, přičemž největším počinem bylo vydání prvního kompletního překladu Bible do češtiny. V království panovala náboženská tolerance, kterou potvrzoval Rudolfův majestát… To vše však bylo v rozporu s habsburskými snahami o posílení královské moci a katolické víry, které vyústily v české stavovské povstání. Rebelie nakonec neuspěla, a navíc rozpoutala celoevropský konflikt nepředstavitelných rozměrů – třicetiletou válku. Strůjce povstání Habsburkové krutě potrestali, ale staroměstská exekuce byla pouhým začátkem. Český národ od té doby stíhala jedna tragédie za druhou. V zemi nastala tvrdá rekatolizace, která způsobila masový exodus českých protestantů. Před náboženským útlakem uteklo do ciziny na půl milionu Čechů, tedy až čtvrtina populace, včetně osobností světového významu, jakými byli pedagog Jan Amos Komenský nebo grafik Václav Hollar. Docházelo k rozsáhlé konfiskaci českých panství. Císař Ferdinand II. položil základy absolutismu. S ním spojený centralismus pak vedl ke germanizaci národa a k úpadku češtiny. K tomu přispělo i pálení zakázaných knih – včetně české Bible kralické… Pobělohorská doba temna plná útlaku a beznaděje trvala půldruhého století. Změna přišla až na konci 18. století, za vlády osvícených panovníků, kdy se rozhořelo české národní obrození.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, je věnována osobě Ferdinanda II. V horní části najdete jeho portrét doplněný habsburským orlem. V dolní časti se pak nachází rozetnutý nápis RUDOLFŮV MAJESTÁT. Tuto listinu Rudolfa II., podle které nikdo nesměl být nucen ke katolickému ani jinému vyznání, totiž Ferdinand II. nechal rozstřihnout. Kompozici reverzu uzavírá opis POBĚLOHORSKÁ PROTIREFORMACE. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je doplněno staroměstským chodníkem se sedmadvaceti křížky, které reprezentují popravené české pány.

 

Specifikace

Ražba: Česká mincovna, a.s.

Náklad: 300 kusů

Kov: Au 999/1000

Hmotnost: 7,78 g

Průměr: 22 mm

Hrana: hladká

V ČM vyprodáno!

Staroměstská exekuce Minisérie České mincovny, která vznikla u příležitosti 400. výročí staroměstské exekuce, dosud představila hlavní aktéry a místo konání tragické události. Čtvrtá a poslední zlatá mince vás seznámí s jejími následky, které shrnuje výstižný pojem „doba temna“. Doba předbělohorská byla k našemu lidu vlídná. Čeští stavové měli značnou politickou moc. Český jazyk se utěšeně rozvíjel, přičemž největším počinem bylo vydání prvního kompletního překladu Bible do češtiny. V království panovala náboženská tolerance, kterou potvrzoval Rudolfův majestát… To vše však bylo v rozporu s habsburskými snahami o posílení královské moci a katolické víry, které vyústily v české stavovské povstání. Rebelie nakonec neuspěla, a navíc rozpoutala celoevropský konflikt nepředstavitelných rozměrů – třicetiletou válku. Strůjce povstání Habsburkové krutě potrestali, ale staroměstská exekuce byla pouhým začátkem. Český národ od té doby stíhala jedna tragédie za druhou. V zemi nastala tvrdá rekatolizace, která způsobila masový exodus českých protestantů. Před náboženským útlakem uteklo do ciziny na půl milionu Čechů, tedy až čtvrtina populace, včetně osobností světového významu, jakými byli pedagog Jan Amos Komenský nebo grafik Václav Hollar. Docházelo k rozsáhlé konfiskaci českých panství. Císař Ferdinand II. položil základy absolutismu. S ním spojený centralismus pak vedl ke germanizaci národa a k úpadku češtiny. K tomu přispělo i pálení zakázaných knih – včetně české Bible kralické… Pobělohorská doba temna plná útlaku a beznaděje trvala půldruhého století. Změna přišla až na konci 18. století, za vlády osvícených panovníků, kdy se rozhořelo české národní obrození. Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, je věnována osobě Ferdinanda II. V horní části najdete jeho portrét doplněný habsburským orlem. V dolní časti se pak nachází rozetnutý nápis RUDOLFŮV MAJESTÁT. Tuto listinu Rudolfa II., podle které nikdo nesměl být nucen ke katolickému ani jinému vyznání, totiž Ferdinand II. nechal rozstřihnout. Kompozici reverzu uzavírá opis POBĚLOHORSKÁ PROTIREFORMACE. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je doplněno staroměstským chodníkem se sedmadvaceti křížky, které reprezentují popravené české pány. Specifikace Ražba: Česká mincovna, a.s. Náklad: 300 kusů Kov: Au 999/1000 Hmotnost: 7,78 g Průměr: 22 mm Hrana: hladká V ČM vyprodáno!

Nabídka č. 7057104300 Vystaveno 20.02. 20:02 Zobrazení: 188