Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
JAROSLAV PANUŠKA (1872-1958) - Starožitnosti a umění
JAROSLAV PANUŠKA (1872-1958) - Starožitnosti a umění
1 z 1

JAROSLAV PANUŠKA (1872-1958)

Kup teď
3x zakoupeno
495 Kč
Doprava a platba
Zásilkovna na výdejní místo Od 79 Kč
Doporučená zásilka 89 Kč
Balík Na poštu 129 Kč
Balík Do ruky 159 Kč
Mezinárodní přeprava 249 Kč
Osobní převzetí
Svitavy
Doba dodání 4-6 dní
Kartou online
Bankovním převodem
Podrobnosti
JAROSLAV PANUŠKA (1872-1958)
Popis předmětu
Informace od prodejce
topLogoBooks.gif, 38kB
oblibenych.gif, 915B shop.gif, 833B aukce.gif, 839B o mne.gif, 903B komentare.gif, 818B napiste.gif, 851B
LeftMenu.gif, 10kB
 

Jaroslav PANUŠKA

(1872-1958)

 

  Během života Panuška několikrát radikálně změnil námětovou stránku svých děl.

Už na Akademii začal tvořit vodníky, umrlce, duchy, čarodějnice a další strašidelné bytosti a výjevy. 

Na počátku 20. století se Panuška představil také jako ilustrátor, když vytvořil obrazový doprovod k pohádkám K. J. Erbena a Václava Říhy; svými ilustracemi vyzdobil knihy J. K. Šlejhara, Terezy Novákové, Josefa Jana Svátka nebo Lovce mamutů od Eduarda Štorcha.

Zároveň kreslil krajiny; symbolistní, jako např. Měsíční noc, krajiny ze středních a jižních Čech a později krajiny z Orlických hor, Valašska a Vysočiny; na otcovu krajinářskou tvorbu později navázali synové Vladislav a Jaroslav. Tato část díla je velmi rozsáhlá, není tedy divu, že je z malířova odkazu zvláště na Vysočině nejznámější a nejdostupnější.

V roce 1906 začal Panuška kreslit rekonstrukce středověkých hradů a hradišť a další historické náměty; stál za tím jeho zájem o archeologii. Malíř se dokonce zúčastnil archeologických výkopů, vedených českým archeologem Josefem Ladislavem Píčem, ředitelem archeologického sboru a kustodem prehistorického oddělení Muzea království Českého.


Katalog přináší průřez celou malířovou tvorbou, rozdělenou do několika námětových celků (strašidla, pohádky, historie, krajiny, Vysočina, města a žánrové výjevy).

První část...(Mrtvý, jdoucí si pro lebkuUmrlec pronásledovaný krkavci nebo Duch mrtvé matky, připomínající snad Panuškovu matku, která zemřela na tyfus během pobytu v Bosně. Vyhublá postava MoruUpířiČert vyřezávající dítě Bezhlavý kůň, pádící temnou krajinou. Divák se nebude chtít cítit jako Opuštěná žena v nepřátelské krajině ani dostat do temnéhoHnízda loupežníků.  Dušičky na popravišti, Prtioko na vandru a Světýlka, ty však vzápětí vystřídá hypnotizující pohled Čarodějnice a Vodníka.....a mnoho dalších


  • Autor: Martina Schneiderová, Markéta Odehnalová
  • Druh zboží: Obrázkový katalog k výstavě
  • Formát: 210 x 200 mm - brožovaný
  • Počet stran: 108
  • Počet vyobrazení: 70 celostránkových
  • Vydáno: GVU v Havlíčkově Brodě, 2013
  •  

 

Další zajímavé publikace naleznete zde:

http://aukro.cz/shop/7442284_odborne_publikace_nejen_pro_sberatele

 

 

Přidáno: 16.09.2022 19:06:15

Další zajímavé publikace s regionální tématikou naleznete zde: https://aukro.cz/uzivatel/REGIONALNI-KNIHY/nabidky

Jaroslav PANUŠKA (1872-1958) Během života Panuška několikrát radikálně změnil námětovou stránku svých děl. Už na Akademii začal tvořit vodníky, umrlce, duchy, čarodějnice a další strašidelné bytosti a výjevy. Na počátku 20. století se Panuška představil také jako ilustrátor, když vytvořil obrazový doprovod k pohádkám K. J. Erbena a Václava Říhy; svými ilustracemi vyzdobil knihy J. K. Šlejhara, Terezy Novákové, Josefa Jana Svátka nebo Lovce mamutů od Eduarda Štorcha. Zároveň kreslil krajiny; symbolistní, jako např. Měsíční noc, krajiny ze středních a jižních Čech a později krajiny z Orlických hor, Valašska a Vysočiny; na otcovu krajinářskou tvorbu později navázali synové Vladislav a Jaroslav. Tato část díla je velmi rozsáhlá, není tedy divu, že je z malířova odkazu zvláště na Vysočině nejznámější a nejdostupnější. V roce 1906 začal Panuška kreslit rekonstrukce středověkých hradů a hradišť a další historické náměty; stál za tím jeho zájem o archeologii. Malíř se dokonce zúčastnil archeologických výkopů, vedených českým archeologem Josefem Ladislavem Píčem, ředitelem archeologického sboru a kustodem prehistorického oddělení Muzea království Českého. Katalog přináší průřez celou malířovou tvorbou, rozdělenou do několika námětových celků (strašidla, pohádky, historie, krajiny, Vysočina, města a žánrové výjevy). První část...(Mrtvý, jdoucí si pro lebku, Umrlec pronásledovaný krkavci nebo Duch mrtvé matky, připomínající snad Panuškovu matku, která zemřela na tyfus během pobytu v Bosně. Vyhublá postava Moru, Upíři, Čert vyřezávající dítě i Bezhlavý kůň, pádící temnou krajinou. Divák se nebude chtít cítit jako Opuštěná žena v nepřátelské krajině ani dostat do temnéhoHnízda loupežníků. Dušičky na popravišti, Prtioko na vandru a Světýlka, ty však vzápětí vystřídá hypnotizující pohled Čarodějnice a Vodníka.....a mnoho dalších Autor: Martina Schneiderová, Markéta Odehnalová Druh zboží: Obrázkový katalog k výstavě Formát: 210 x 200 mm - brožovaný Počet stran: 108 Počet vyobrazení: 70 celostránkových Vydáno: GVU v Havlíčkově Brodě, 2013 Další zajímavé publikace naleznete zde: http://aukro.cz/shop/7442284_odborne_publikace_nejen_pro_sberatele Přidáno: 16.09.2022 19:06:15 Další zajímavé publikace s regionální tématikou naleznete zde: https://aukro.cz/uzivatel/REGIONALNI-KNIHY/nabidky

Nabídka č. 6981236086 Vystaveno 12.04. 11:04 Zobrazení: 35