• 60
  • 120
  • 180
  • nabídek na stránce

Žárovku není zcela jistě potřeba dlouze představovat. Lidstvu je známá už přes 130 let, a to díky vynálezci Thomasi Alva Edisonovi. Mezi zajímavosti první žárovky patří skutečnost, že vydržela svítit pouze 40 hodin. Ovšem už o dva roky později byla na trh uvedena žárovka, která zvládla hodin 600, a od té doby se tento cyklus zastavil zhruba na tisíci hodinách plného provozu. Klasickým žárovkám se většinou déle přežít nepodaří.

Proč jsou žárovkami vybaveny především domácnosti a ne větší společenské prostory? Je to dáno především její nízkou svítivostí a značným tepelným zářením. Přičtěme si k tomu až 4x vyšší odběr elektrické energie oproti zářivkám, a je to jasné. Ovšem žárovky to mají v některých zemích spočítané i navzdory jejich (minimálně dřívější) oblíbenosti v našich domovech.

Například v zemích EU začala v roce 2009 platit vyhláška o stahování klasických všesměrových žárovek z trhu a v této době už by nemělo být možné je v EU vyrábět a mezi zeměmi dovážet. Žárovky byly na pultech obchodů nahrazeny tzv. kompaktními zářivkami, běžněji známými pod jménem úsporné zářivky. Jsou sice dražší, ale jejich výkon je několikanásobně nižší ve srovnání s odebíranou energií. Lidé tak ve výsledku na svícení ušetří. Různé průzkumy však ukázaly, že kompaktní zářivky se mnohem složitěji likvidují a obsahují různé nebezpečné látky.

Nicméně, s klasickými žárovkami se můžeme stále setkat, například v internetových aukcích, kde je prodávají lidé, co je před stažením z trhu stihli naskladnit. Navíc nejde o nic protizákonného, protože používání žárovky pro vlastní užití a ve vlastní domácnosti je normálně povoleno. Potenciální zákazníky bude lákat především cena, protože klasická žárovka vyjde na pár desetikorun.

V současné době začínají prorážet moderní žárovky na bázi LED diod. Jsou sice dražší, ovšem jejich životnost i energetická účinnost jsou na vyšší úrovni, než tomu je v případě úsporných zářivek.