Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Nabídka už bohužel skončila, ale níže jsme vám našli pár podobných.
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF - Numismatika
1 z 6

200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF

Vyprodáno
1x zakoupeno
790 Kč
Ukončeno v pondělí 29. 4. 2024, 22:06:52
Doprava a platba
AKCE
Balíkovna na adresu v květnu již od 40 Kč!
Více informací.
Balíkovna Od 63 Kč
Zásilkovna na výdejní místo Od 77 Kč
Doba dodání 4-6 dní
Kartou online
Bankovním převodem
Podrobnosti
200 Kč 2020 | Zahájení ražby jáchymovských tolarů - PROOF
Popis předmětu
Materiál
Rok ražby

Stříbrná pamětní mince 2020 - Zahájení ražby jáchymovských proof

 

V roce 2020 jsme si připoměli  500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Při této příležitosti vydala Česká národní banka stříbrnou minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě proof.

„ARMA DOMINORIUM SLICORUM STEFANI ET FRATRES COMITUM DE BASSAUN“ – tato latinská slova se nacházejí v opisu jáchymovského tolaru. Znamenají „štít pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Pasounu“ a vyjadřují, kdo byl zodpovědný za ražbu jedné z nejslavnějších mincí všech dob. Šlikové byli původně měšťanskou dynastií, která se díky své mimořádné podnikavosti vypracovala mezi šlechtickou smetánku. Když na svém panství v Krušných horách objevili pohádkově bohaté naleziště stříbrné rudy, vycítili neopakovatelnou příležitost k zisku. Z německé strany hor pozvali zkušené horníky a zahájili těžbu. Stříbrné balvany o hmotnosti až 100 kilogramů nalezené takřka pod povrchem nebyly v Jáchymově ničím výjimečným… Evropa lačnila po českém stříbru, ale kdyby ho Šlikové chtěli vyvézt v surovém stavu, museli by z něj platit cla a daně. Mince však byly těchto poplatků ušetřeny, a tak si vychytralí šlechtici začali z dobytého stříbra razit své vlastní. Krátce na to získali pro své podnikání oficiální oprávnění od Zemského sněmu a krále Ludvíka I. Stalo se tak roku 1520. Než roku 1528 nepřejícný Ferdinand I. odebral Šlikům jejich právo razit mince, stihly se z jáchymovského stříbra vyrobit miliony tolarů. V následujících staletích se pak úspěšný standard, který zavedli Šlikové, snažil kdekdo napodobit – doma i v zahraničí. Zkomolený název tolaru dal jméno dolaru…

Na averzní straně mince, jejíž autorkou se stala mladá studentka medailérského řemesla Veronika Adamcová, jsou vyobrazeny obě strany jáchymovského tolaru. Na reverzní straně mince, která navazuje na kompozici averzu, se nacházejí portréty vydavatelů jáchymovských tolarů – hraběte Štěpána Šlika a českého krále Ludvíka I.

Výhradním dodavatelem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

 

 

Kov: Ag 925/1000

Hmotnost: 13 g

Průměr: 31 mm

Provedení: PROOF

Vydala: Česká mincovna, a.s.

 

Náklad: 12 300 kusů

 

Mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do etue. Součástí je certifikát pravosti České národní banky.

 

V případě dotazů volejte na 774 130 384 nebo pište na suchadavid@seznam.cz.

Stříbrná pamětní mince 2020 - Zahájení ražby jáchymovských proof V roce 2020 jsme si připoměli 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Při této příležitosti vydala Česká národní banka stříbrnou minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě proof. „ARMA DOMINORIUM SLICORUM STEFANI ET FRATRES COMITUM DE BASSAUN“ – tato latinská slova se nacházejí v opisu jáchymovského tolaru. Znamenají „štít pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Pasounu“ a vyjadřují, kdo byl zodpovědný za ražbu jedné z nejslavnějších mincí všech dob. Šlikové byli původně měšťanskou dynastií, která se díky své mimořádné podnikavosti vypracovala mezi šlechtickou smetánku. Když na svém panství v Krušných horách objevili pohádkově bohaté naleziště stříbrné rudy, vycítili neopakovatelnou příležitost k zisku. Z německé strany hor pozvali zkušené horníky a zahájili těžbu. Stříbrné balvany o hmotnosti až 100 kilogramů nalezené takřka pod povrchem nebyly v Jáchymově ničím výjimečným… Evropa lačnila po českém stříbru, ale kdyby ho Šlikové chtěli vyvézt v surovém stavu, museli by z něj platit cla a daně. Mince však byly těchto poplatků ušetřeny, a tak si vychytralí šlechtici začali z dobytého stříbra razit své vlastní. Krátce na to získali pro své podnikání oficiální oprávnění od Zemského sněmu a krále Ludvíka I. Stalo se tak roku 1520. Než roku 1528 nepřejícný Ferdinand I. odebral Šlikům jejich právo razit mince, stihly se z jáchymovského stříbra vyrobit miliony tolarů. V následujících staletích se pak úspěšný standard, který zavedli Šlikové, snažil kdekdo napodobit – doma i v zahraničí. Zkomolený název tolaru dal jméno dolaru… Na averzní straně mince, jejíž autorkou se stala mladá studentka medailérského řemesla Veronika Adamcová, jsou vyobrazeny obě strany jáchymovského tolaru. Na reverzní straně mince, která navazuje na kompozici averzu, se nacházejí portréty vydavatelů jáchymovských tolarů – hraběte Štěpána Šlika a českého krále Ludvíka I. Výhradním dodavatelem českých mincí je jablonecká Česká mincovna. Kov: Ag 925/1000 Hmotnost: 13 g Průměr: 31 mm Provedení: PROOF Vydala: Česká mincovna, a.s. Náklad: 12 300 kusů Mince je uložena v ochranné plastové kapsli a vložena do etue. Součástí je certifikát pravosti České národní banky. V případě dotazů volejte na 774 130 384 nebo pište na suchadavid@seznam.cz.

Nabídka č. 7053888599 Vystaveno 07.04. 10:04 Zobrazení: 54