Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Akcie AKCIOVÁ TOVÁRNA NA VYRÁBĚNÍ UMĚLÝCH HNOJIV A LUČEBNIN Kolín 1920 - Sběratelství
Akcie AKCIOVÁ TOVÁRNA NA VYRÁBĚNÍ UMĚLÝCH HNOJIV A LUČEBNIN Kolín 1920 - Sběratelství
Akcie AKCIOVÁ TOVÁRNA NA VYRÁBĚNÍ UMĚLÝCH HNOJIV A LUČEBNIN Kolín 1920 - Sběratelství
1 z 2

Akcie AKCIOVÁ TOVÁRNA NA VYRÁBĚNÍ UMĚLÝCH HNOJIV A LUČEBNIN Kolín 1920

Aukce
Žádný příhoz
5 180 Kč
Končí v úterý 7. 5. 22:49
Kolik přihodit?

nebo
Doprava a platba
AKCE
Balíkovna na adresu v květnu již od 40 Kč!
Více informací.
Balíkovna Od 84 Kč
Balík Do ruky 180 Kč
Cenný balík 200 Kč
Doba dodání 7-10 dní
Bankovním převodem
Podrobnosti
Akcie AKCIOVÁ TOVÁRNA NA VYRÁBĚNÍ UMĚLÝCH HNOJIV A LUČEBNIN Kolín 1920
Popis předmětu
Informace od prodejce

cenný papír z území Československo, resp. též ještě z doby Rakousko-Uherska, ovšem vždy Čechy, Morava, Slovensko nebo Podkarpatská Rus, jsou to vždy druhy jako akcie, dluhopis, obligace, podílový list (též podílní list) nebo zatímní list


Akciová továrna na vyrábění umělých hnojiv a lučebnin v Kolíně, akcie na 200 Kč vydaná 21.1.1920 v Kolíně jako VI. emise, formát 36x25 cm dvojlist, vynikající stav, dekorativní akcie.

Společnost, založená 1871 s kapitálem 200.000 zl., zřídila v Kolíně továrnu na umělá hnojiva, nejstarší českou továrnu na umělá hnojiva. Vyráběla kyselinu sírovou a další chemikálie a především umělá hnojiva. Z malé regionální továrny se postupem času vyšvihla na jednu z největších firem u nás. V roce 1898 fúzí převzata Akciová továrna na výrobu umělých hnojiv, chemikálií a spodia v Pečkách, čímž získána továrna Pečky a filiálka Neu-Erlaa u Vídně a pobočný závod Vysočany. V roce 1900 získána Továrna na umělá hnojiva a chemikálie České Budějovice - Čtyři Dvory. Společnost vyráběla nově mýdlo, ale především vysoce kvalitní a ceněný kostní klíh. V roce 1919 a 1920 za pomoci 6. a 7. emise akcie modernizovala výrobu, která během války stagnovala a rozjela zcela nový segment - výrobu léčiv. Vzniklo farmaceutické oddělení. Prvním výrobkem byl v roce 1919 Biokleïn, první vitamínový přípravek v Evropě, který se vyráběl ještě v 80. letech. V roce 1922 zahájena výroba léku Acylpyrin, konkurence německého Aspirinu od firmy Bayer, se kterou vedena dlouholetá obchodní válka. Acylpyrin se úspěšně vyrábí dodnes, byť už ne v Kolíně. V letech 1919-1945 vyráběla lučební továrna v Kolíně stovky druhů léčiv pro humánní i veterinární účely. Jen v roce 1926 měla 142 druhů léčiv. V roce 1927 vzniklo zcela samostatné oddělení Radiumchema. To bylo založeno společně se státem. Ministerstvo zdravotnictví, Státní báňský úřad a Radiové doly v Jáchymově se podíleli na této výrobě. Společnost získala jako jediná z farmaceutických firem možnost odkoupit čisté radium, aby ho použila pro výrobu emanačních obkladů a dalších radioaktivních léčiv. Současně byl vynalezen emanační aparát pro domácí léčbu. Společnost měla přes 800 obchodních zástupců po celém světě a své filiálky měla na všech kontinentech kromě Antarktidy. Stát získával podíl na zisku. Smlouvu podepsal tehdejší ministr zdravotnictví ČSR, kterým byl Dr. Jozef Tiso, pozdější prezident Slovenského štátu a fungovala až do roku 1938, kdy Jáchymov připadl připojením Sudet k Německé Říši. V roce 1928 převzata Akciová továrna na strojená hnojiva a lučebniny ve Slaném a její továrna Slaný, s čímž souviselo zvýšení akc. kap. na 20 mil. Kč. Podnik původně ovládala Pražská úvěrní banka, která po fúzi s Anglo-československou bankou přešla na Anglo-československou a Pražskou úvěrní banku. Ta v letech krize prováděla silnou reorganizaci, zejména v oddělení anorganické výroby a dosáhla koncentrace výroby kyseliny sírové a hnojiv do továren Kolín a Pečky. Ostatní závody byly utlumovány a sloužily jako sklady k výdeji hnojiv. Provoz továrny Čtyři Dvory ukončen 1935. Továrna Slaný fungovala jako olejna, která však 1938-1939 přenesena do Kolína. Společnost byla účastníkem kostního kartelu OSSA, Taurus a Centroklih, který se přeměnil na Interos.

Od roku 1935 se podnik dostal do skupiny Spolchemie-Explosia. Tedy Spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí nad Labem a Explosia Pardubice-Semtín. Spolek jako největší chemická organizace v ČSR ovládala také Bohumínské chemické závody a.s. Bohumín, kde se vyráběl sacharin. V roce 1938 bylo narychlo přeneseno sídlo této společnosti do Prahy, přičemž továrna zůstala v zabraném území Sudet. Výroba byla narychlo přenesena do provizorních prostor na Moravě a v Kolíně a zakoupeny rozsáhlé pozemky v Neratovicích, kde od roku 1939 vybudován nový moderní závod jako náhrada za Bohumín. Náhrada za ztracenou výrobu Ústí nad Labem a Sokolov byla přenesena výroba do budované továrny Pardubice-Rybitví. Bohumínské chemické závody byly přejmenovány na Pražské chemické závody a v roce 1944 byla provedena fúze s Akciovou továrna na vyrábění lučebnin v Kolíně, přičemž fyzicky zanikly Pražské chemické závody a Kolín převzal jejich název, tedy od té doby se továrna jmenovala Pražské chemické závody a.s. a právně tak pokračovala původní firma z roku 1871. Lučební továrna v Kolíně získala v roce 1939 lékárnu. Lékárna u Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí byla jednou z nejstarších lékáren v Čechách. Původní krám byl adaptován, ale v květnu 1945 při bojích o Staroměstské náměstí dům do základů vyhořel a lékárna následně zanikla. Koncern Lučební továrny v Kolíně byl znárodněn a začleněn do Východočeských chemických závodů. Později plynul v rámci struktury národních podniků, byl i samostatný či spojení s druhou kolínskou továrnou - Draslovka, která měla zcela odlišnou výrobu. Výroba léčiv byla v letech 1942-1950 postupně utlumena a předána jiným podnikům pod vlivem Spolchemie.

Celá historie je skvěle popsaná ve výpravné publikaci Kolínská lučební legenda, která vyšla v roce 2022 ke 150. výročí vzniku podniku a je mj. též v mé nabídce. Kniha není volně prodejná a je volně nesehnatelná.

Mimořádná nabídka vzácné akcie, která se vyskytuje jen v několika málo kusech.


České, resp. československé cenné papíry jsou zpravidla hledané pro svoji vzácnost, neboť se některé vyskytují jen velmi zřídka. Mnohé se objevují opakovaně jen s odstupem mnoha let. Obor skripofilie je krásný a rozsáhlý sběratelský obor. Staré listiny lze užít jako dekorace do kanceláře, obchodu, restaurace apod. nebo jen jako pěkný dárek, ovšem nejčastěji končí ve sbírkách sběratelů.


INFORMACE K VOLBĚ PŘEPRAVY:

staré české akcie - jde obvykle o formáty větší než A4, tedy se nedají (pokud už nejsou dříve přeloženy) zaslat v obálce A4 ani jako cenné psaní, prostě se tam nevejdou. Lze zaslat jako doporučený dopis ve velkém kartonu, ovšem jen do hodnoty 1.200 Kč, na víc se pojistit nedá. Vzhledem k tomu, že cena akcie je zpravidla vyšší než 1.000 Kč, doporučuji cenný balík, je sice dražší, ale s jistotou.

V této aukci poprvé zkouším i možnost balíkovny přes Aukro, takže mějte v tomto ohledu více shovívavosti s termínem odeslání, než se mi podaří vyřídit.


UPOZORNĚNÍ:

1) Vše by jste měli vidět na fotce. Stav odpovídá tomu co vidíte.

2) Pokud si nejste jisti, raději napište dotaz předem a ne na poslední chvíli. PŘÍHOZY NERUŠÍM.

cenný papír z území Československo, resp. též ještě z doby Rakousko-Uherska, ovšem vždy Čechy, Morava, Slovensko nebo Podkarpatská Rus, jsou to vždy druhy jako akcie, dluhopis, obligace, podílový list (též podílní list) nebo zatímní list Akciová továrna na vyrábění umělých hnojiv a lučebnin v Kolíně, akcie na 200 Kč vydaná 21.1.1920 v Kolíně jako VI. emise, formát 36x25 cm dvojlist, vynikající stav, dekorativní akcie. Společnost, založená 1871 s kapitálem 200.000 zl., zřídila v Kolíně továrnu na umělá hnojiva, nejstarší českou továrnu na umělá hnojiva. Vyráběla kyselinu sírovou a další chemikálie a především umělá hnojiva. Z malé regionální továrny se postupem času vyšvihla na jednu z největších firem u nás. V roce 1898 fúzí převzata Akciová továrna na výrobu umělých hnojiv, chemikálií a spodia v Pečkách, čímž získána továrna Pečky a filiálka Neu-Erlaa u Vídně a pobočný závod Vysočany. V roce 1900 získána Továrna na umělá hnojiva a chemikálie České Budějovice - Čtyři Dvory. Společnost vyráběla nově mýdlo, ale především vysoce kvalitní a ceněný kostní klíh. V roce 1919 a 1920 za pomoci 6. a 7. emise akcie modernizovala výrobu, která během války stagnovala a rozjela zcela nový segment - výrobu léčiv. Vzniklo farmaceutické oddělení. Prvním výrobkem byl v roce 1919 Biokleïn, první vitamínový přípravek v Evropě, který se vyráběl ještě v 80. letech. V roce 1922 zahájena výroba léku Acylpyrin, konkurence německého Aspirinu od firmy Bayer, se kterou vedena dlouholetá obchodní válka. Acylpyrin se úspěšně vyrábí dodnes, byť už ne v Kolíně. V letech 1919-1945 vyráběla lučební továrna v Kolíně stovky druhů léčiv pro humánní i veterinární účely. Jen v roce 1926 měla 142 druhů léčiv. V roce 1927 vzniklo zcela samostatné oddělení Radiumchema. To bylo založeno společně se státem. Ministerstvo zdravotnictví, Státní báňský úřad a Radiové doly v Jáchymově se podíleli na této výrobě. Společnost získala jako jediná z farmaceutických firem možnost odkoupit čisté radium, aby ho použila pro výrobu emanačních obkladů a dalších radioaktivních léčiv. Současně byl vynalezen emanační aparát pro domácí léčbu. Společnost měla přes 800 obchodních zástupců po celém světě a své filiálky měla na všech kontinentech kromě Antarktidy. Stát získával podíl na zisku. Smlouvu podepsal tehdejší ministr zdravotnictví ČSR, kterým byl Dr. Jozef Tiso, pozdější prezident Slovenského štátu a fungovala až do roku 1938, kdy Jáchymov připadl připojením Sudet k Německé Říši. V roce 1928 převzata Akciová továrna na strojená hnojiva a lučebniny ve Slaném a její továrna Slaný, s čímž souviselo zvýšení akc. kap. na 20 mil. Kč. Podnik původně ovládala Pražská úvěrní banka, která po fúzi s Anglo-československou bankou přešla na Anglo-československou a Pražskou úvěrní banku. Ta v letech krize prováděla silnou reorganizaci, zejména v oddělení anorganické výroby a dosáhla koncentrace výroby kyseliny sírové a hnojiv do továren Kolín a Pečky. Ostatní závody byly utlumovány a sloužily jako sklady k výdeji hnojiv. Provoz továrny Čtyři Dvory ukončen 1935. Továrna Slaný fungovala jako olejna, která však 1938-1939 přenesena do Kolína. Společnost byla účastníkem kostního kartelu OSSA, Taurus a Centroklih, který se přeměnil na Interos. Od roku 1935 se podnik dostal do skupiny Spolchemie-Explosia. Tedy Spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí nad Labem a Explosia Pardubice-Semtín. Spolek jako největší chemická organizace v ČSR ovládala také Bohumínské chemické závody a.s. Bohumín, kde se vyráběl sacharin. V roce 1938 bylo narychlo přeneseno sídlo této společnosti do Prahy, přičemž továrna zůstala v zabraném území Sudet. Výroba byla narychlo přenesena do provizorních prostor na Moravě a v Kolíně a zakoupeny rozsáhlé pozemky v Neratovicích, kde od roku 1939 vybudován nový moderní závod jako náhrada za Bohumín. Náhrada za ztracenou výrobu Ústí nad Labem a Sokolov byla přenesena výroba do budované továrny Pardubice-Rybitví. Bohumínské chemické závody byly přejmenovány na Pražské chemické závody a v roce 1944 byla provedena fúze s Akciovou továrna na vyrábění lučebnin v Kolíně, přičemž fyzicky zanikly Pražské chemické závody a Kolín převzal jejich název, tedy od té doby se továrna jmenovala Pražské chemické závody a.s. a právně tak pokračovala původní firma z roku 1871. Lučební továrna v Kolíně získala v roce 1939 lékárnu. Lékárna u Bílého jednorožce na Staroměstském náměstí byla jednou z nejstarších lékáren v Čechách. Původní krám byl adaptován, ale v květnu 1945 při bojích o Staroměstské náměstí dům do základů vyhořel a lékárna následně zanikla. Koncern Lučební továrny v Kolíně byl znárodněn a začleněn do Východočeských chemických závodů. Později plynul v rámci struktury národních podniků, byl i samostatný či spojení s druhou kolínskou továrnou - Draslovka, která měla zcela odlišnou výrobu. Výroba léčiv byla v letech 1942-1950 postupně utlumena a předána jiným podnikům pod vlivem Spolchemie. Celá historie je skvěle popsaná ve výpravné publikaci Kolínská lučební legenda, která vyšla v roce 2022 ke 150. výročí vzniku podniku a je mj. též v mé nabídce. Kniha není volně prodejná a je volně nesehnatelná. Mimořádná nabídka vzácné akcie, která se vyskytuje jen v několika málo kusech. České, resp. československé cenné papíry jsou zpravidla hledané pro svoji vzácnost, neboť se některé vyskytují jen velmi zřídka. Mnohé se objevují opakovaně jen s odstupem mnoha let. Obor skripofilie je krásný a rozsáhlý sběratelský obor. Staré listiny lze užít jako dekorace do kanceláře, obchodu, restaurace apod. nebo jen jako pěkný dárek, ovšem nejčastěji končí ve sbírkách sběratelů. INFORMACE K VOLBĚ PŘEPRAVY: staré české akcie - jde obvykle o formáty větší než A4, tedy se nedají (pokud už nejsou dříve přeloženy) zaslat v obálce A4 ani jako cenné psaní, prostě se tam nevejdou. Lze zaslat jako doporučený dopis ve velkém kartonu, ovšem jen do hodnoty 1.200 Kč, na víc se pojistit nedá. Vzhledem k tomu, že cena akcie je zpravidla vyšší než 1.000 Kč, doporučuji cenný balík, je sice dražší, ale s jistotou. V této aukci poprvé zkouším i možnost balíkovny přes Aukro, takže mějte v tomto ohledu více shovívavosti s termínem odeslání, než se mi podaří vyřídit. UPOZORNĚNÍ: 1) Vše by jste měli vidět na fotce. Stav odpovídá tomu co vidíte. 2) Pokud si nejste jisti, raději napište dotaz předem a ne na poslední chvíli. PŘÍHOZY NERUŠÍM.

Nabídka č. 7059723249 Vystaveno 30.04. 22:04 Zobrazení: 3