chevron_left Historické střelné zbraně do r. 1890

Často hledané

Často hledané

Parametry zrušit filtry Země doručení
Typ nabídky
Cena (Kč)
Lokalita
Do vzdálenosti km
Parametry nabídky
Štítky
Originál/Kopie
Doba dodání (od obdržení platby)
Vystavené před
Končící za méně než

Historické střelné zbraně do r. 1890

Populární nabídky
V mém okolí

Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.

Našli jsme vám celkem 641 nabídek O výsledcích
Seřadit podle:Relevance, nejlepší shodakeyboard_arrow_down
Relevance:
done nejlepší shoda
Cena:
done nejlevnější
done nejdražší
Cena včetně přepravy:
done nejlevnější
done nejdražší
Počet kupujících:
done nejméně
done nejvíce
Čas:
done právě končící
done nejnovější
favorite Hlídat podobné nabídky
Našli jsme vám celkem 641 nabídek O výsledcích
Seznam doporučených nabídek
Populární nabídky
123456 chevron_right chevron_right

Člověk odjakživa potřeboval lovit a bránit svůj život a obydlí. K těmto účelům nejdříve využíval ruční zbraně, které ho ovšem nutili vystavit se nebezpečí na přímo. Z tohoto důvodu došlo ke vzniku střelných zbraní, které umožnily útočit z bezpečné vzdálenosti. Historické střelné zbraně poskytují náhled do historie a vytvoření lepší představy o tom, jaký byl život našich předků. U sběratelů jsou oblíbené zbraně, které byly vyrobeny do roku 1890. Tyto zbraně patří do kategorie D, tudíž je nemusíte registrovat, ani nemusíte být držitelem zbrojního průkazu.

Mechanické střelné zbraně

K uvolnění střely z mechanické zbraně dochází pomocí uvolnění energie, která se nahromadí pomocí páky, pružiny či různých mechanických převodů. Mezi mechanické střelné zbraně patří luk, kuše, katapult apod.

Plynové střelné zbraně

U plynových zbraní je opět potřeba nahromadit energii, aby následně mohlo dojít k uvolnění střely. K nahromadění lze využít vzduch či jiné plyny. Pod pojmem plynové střelné zbraně si můžete představit např. foukačku.

Těžké palné zbraně

Těžké palné zbraně se vyznačují, jak už název napovídá, velkou hmotností, která může být i v řádech tun. Rozptyl ráží je od 40 mm do 50 cm. Těžké palné zbraně bývají často pevně instalované, nebo se přemisťují pomocí dopravních prostředků či kolových podvozků. Mezi historické těžké zbraně se řadí např. houfnice. Houfnice je určena k nepřímé palbě a v českých zemích se poprvé objevila již v 15. století. Použita byla v několika bitvách, mezi nejznámější patří bitva u Lipan, která se odehrála v roce 1434.

Lehké zbraně

Lehké palné zbraně se vyznačují též většími rozměry a nutností vícečlenné obsluhy. Jejich ráže začíná na 20 mm a lze je využít k přímé i nepřímé palbě. Přeprava těchto zbraní je o něco jednodušší, jelikož v rozloženém stavu je lze přemístit ručně.

Ruční zbraně

Ruční zbraně jsou snadno přenosné jedním člověkem a často je zvládne i sám obsluhovat, některé typy však mohou vyžadovat obsluhu až tří lidí. Jejich ráže je do 20 mm, ale s tou se setkáte velmi výjimečně. Ruční zbraně disponují vysokou přesností, která je podpořena zaměřováním pomocí zaměřovacího zařízení. To se nejčastěji skládá z mušky a hledí, použit může být průhledový zaměřovač – kolimátor a na větší vzdálenosti puškohled.

Krátké zbraně 

K obsluze těchto zbraní vám stačí jedna ruka. Řadí se mezi ně revolvery, které mají náboje uloženy v otočném válci, a pistole.

revolver
puška

Dlouhé zbraně

Dlouhá zbraň je v zákoně označována jako zbraň, jejíž hlaveň je delší než 300 mm a její celková délka musí být víc než 600 mm. Často se setkáte s označením puška, ačkoliv toto označení není nijak zavedeno v zákoně. K držení těchto zbraní budete potřebovat obě ruce.

Revolvery

Víceranná ruční zbraň revolver je pevně spjata se Samuelem Coltem, který představil první funkční revolver. První patent na revolver s válcem s komorami, které jsou provrtané skrz a používající plechové nábojnice však získala firma Smith and Wesson. Firma Colt tato práva odkoupila v roce 1875 a výrobě revolverů věnovala řadu let, dnes se však zabývá produkcí jiných typů zbraní. Setkat se můžete s jednočinnými, dvojčinnými a automatickými revolvery. Automatické revolvery se však objevily až po roce 1890.

revolver flobert
perkusní jezdecká pistole

Pistole

Krátká ruční zbraň mívala podobu jednoranné či víceranné pistole, která využívala černý střelný prach. Samonabíjecí pistole jste poprvé mohli použít až v 19. století, kdy černý střelný prach nahradil střelný prach bezdýmný.

Derringer

Chránit svůj život bylo v dřívějších dobách potřeba častěji, proto se začaly objevovat kapesní pistole. Díky malým rozměrům jste ji často mohli najít v kabelkách žen. V roce 1825 takovou pistoli sestrojil Henry Deringer a o 40 let později se jeho zbraň zapsala hluboko do historie. Byla totiž použita na atentát, který byl spáchán na prezidenta Abrahama Lincolna. Tento typ zbraně se těšil velké oblibě a zařadila ho do svého portfolia i společnost Colt.

Zobrazit méně keyboard_arrow_up