Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Nabídka už bohužel skončila, ale níže jsme vám našli pár podobných.
Pamětní stříbrná medaile zavedení Československé měny - Numismatika
Pamětní stříbrná medaile zavedení Československé měny - Numismatika
Pamětní stříbrná medaile zavedení Československé měny - Numismatika
1 z 2

Pamětní stříbrná medaile zavedení Československé měny

Skončeno
1 přihazoval
1 700 Kč
Ukončeno v úterý 14. 2. 2023, 16:55:37
Vyhráno uživatelem p...m
Bezpečné přihazování s Aukro Ochranou kupujících
Nakupujete od ověřeného prodejce
Doprava a platba
Zásilkovna na výdejní místo Od 69 Kč
Doba dodání 4-6 dní
Kartou online
Bankovním převodem
Podrobnosti
Pamětní stříbrná medaile zavedení Československé měny
Popis předmětu
Informace od prodejce



Medaile bankovních soutěží 2019


V roce 2019 bylo 100. výročí zavedení československé měny. Při této příležitosti vznikla stříbrná pamětní medaile České mincovny, která vychází z jednoho z nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do výtvarné soutěže České národní banky.


Československá republika byla vybudována na troskách Rakouska-Uherska 28. října 1918, ale na svou vlastní měnu si musela počkat. Koruna československá byla prohlášena za měnu nového státu zákonem z 10. dubna 1919, a zatímco Rakousko a Maďarsko musely po katastrofálním zhroucení modifikované rakousko-uherské měny přejít na šilink a pengö, v Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu monarchie. Paradoxně se tak stalo díky Aloisi Rašínovi, člověku, kterého habsburská justice za první světové války odsoudila k nejvyššímu trestu. Přestože byl doktor Rašín autorem prvního zákona československého státu a zásadním způsobem přispěl ke zdárnému a klidnému průběhu 28. října 1918, nejvíce si ho pamatujeme právě jako otce československé koruny a našeho prvního ministra financí.


Autorem pamětní medaile je akademický malíř Vladimír Pavlica. Averzní straně vévodí portrét Aloise Rašína vyvedený v autorově nezaměnitelném stylu doplněný ministrovým podpisem. Na pozadí averzu se nachází plocha s vroubkovaným okrajem. Na tento tvar navazuje reverzní strana medaile, které dominuje československý kolek, jímž byly po vzniku republiky kolkovány rakousko-uherské bankovky. Kompozici reverzu dotvářejí heraldické znaky České republiky a průčelí Národní banky Československé se dvěma sochami a sloupy.


Medaile bankovních soutěží 2019 V roce 2019 bylo 100. výročí zavedení československé měny. Při této příležitosti vznikla stříbrná pamětní medaile České mincovny, která vychází z jednoho z nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do výtvarné soutěže České národní banky. Československá republika byla vybudována na troskách Rakouska-Uherska 28. října 1918, ale na svou vlastní měnu si musela počkat. Koruna československá byla prohlášena za měnu nového státu zákonem z 10. dubna 1919, a zatímco Rakousko a Maďarsko musely po katastrofálním zhroucení modifikované rakousko-uherské měny přejít na šilink a pengö, v Československu přežil název staré měny – byť s jiným přívlastkem – jako v jediném nástupnickém státu monarchie. Paradoxně se tak stalo díky Aloisi Rašínovi, člověku, kterého habsburská justice za první světové války odsoudila k nejvyššímu trestu. Přestože byl doktor Rašín autorem prvního zákona československého státu a zásadním způsobem přispěl ke zdárnému a klidnému průběhu 28. října 1918, nejvíce si ho pamatujeme právě jako otce československé koruny a našeho prvního ministra financí. Autorem pamětní medaile je akademický malíř Vladimír Pavlica. Averzní straně vévodí portrét Aloise Rašína vyvedený v autorově nezaměnitelném stylu doplněný ministrovým podpisem. Na pozadí averzu se nachází plocha s vroubkovaným okrajem. Na tento tvar navazuje reverzní strana medaile, které dominuje československý kolek, jímž byly po vzniku republiky kolkovány rakousko-uherské bankovky. Kompozici reverzu dotvářejí heraldické znaky České republiky a průčelí Národní banky Československé se dvěma sochami a sloupy.

Nabídka č. 7031440062 Vystaveno 07.02. 16:02 Zobrazení: 20