chevron_left Starožitné šperky

Často hledané

Často hledané

Parametry zrušit filtry Země doručení
Typ nabídky
Cena (Kč)
Lokalita
Do vzdálenosti km
Parametry nabídky
Typ šperku
Technika/materiál Ryzosti zlata
Období
Ryzosti stříbra
Doba dodání (od obdržení platby)
Vystavené před
Končící za méně než

Starožitné šperky

Populární nabídky
Kategorie
V mém okolí

Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.

Našli jsme vám celkem 11 491 nabídek O výsledcích
Seřadit podle:Relevance, nejlepší shodakeyboard_arrow_down
Relevance:
done nejlepší shoda
Cena:
done nejlevnější
done nejdražší
Cena včetně přepravy:
done nejlevnější
done nejdražší
Počet kupujících:
done nejméně
done nejvíce
Čas:
done právě končící
done nejnovější
favorite Hlídat podobné nabídky
Našli jsme vám celkem 11 491 nabídek O výsledcích
Seznam doporučených nabídek
Populární nabídky
123456 chevron_right chevron_right

Lidé se o výrobu šperků snažili už před tisíci lety. Šperk byl a stále je nejen stylovým doplňkem, ale také ukazatelem společenského postavení, anebo talismanem pro štěstí. Starožitné šperky, jako jsou prsteny, brože, koliéry nebo náramky jsou čím dál více populární. Umění a kouzlu starých šperkařských mistrů propadá čím dál více lidí a mezi milovníky starožitností jde o velmi oblíbený sortimentem. Šperky s drahými kameny, smaragdy, safíry, rubíny nebo diamanty navíc mohou být velmi dobrou investicí.

Nevíte, jak poznat sběratelské šperky? Více jsme se o tom rozepsali v našem článku.


Na co si dát pozor při koupi šperku?

Při koupi šperků z drahých kovů je dobré myslet na několik věcí, abyste se vyvarovali zklamání a špatnému obchodu. U šperků je dobré zkoumat punc, ryzost a v případě, že je šperk zdoben drahými přírodními kameny, chtít po prodejci certifikát pravosti. Více o certifikátech se dočtete v našem článku. Často se totiž může stát, že je šperk zdobený sklem nebo syntetickým kamenem místo přírodního. Každá země má jiné puncovní značky. Punc je značka, která zaručuje dohodnutou čistotu kovu. Vše má pod taktovkou Puncovní úřad, kde najdete i podrobnější informace o této problematice. Mimo punců, které jsou platné v současnosti, se můžete setkat i s puncem na starožitném zboží. I takový punc je platný, pokud byl používán na území Československa a není označen nižší ryzostí, než nejnižší možnou ryzostí pro drahý kov podle puncovního zákona. Ryzost materiálu potom udává množství drahého kovu, ze kterého je šperk vyroben. Můžete se tedy například setkat se značkou 585/1000 (14karátové zlato), 750/1000 (18karátové zlato) nebo stříbro 925/1000 a další.

Více o tom, jak vybrat správný šperk a přitom neprohloupit se dočtete v našem článku.

Historie šperkařství

První dochované zmínky o špercích jsou staré tisíce let. Provrtané mušle navlečené na kůži nebo ozdoby v podobě spon a náhrdelníků ze zubů zvířat, to vše bylo nalezeno v hrobkách a dávalo jasný důkaz o postavení pohřbeného. Stejně tomu bylo například v Egyptě, kde okázalé zlaté šperky nosili faraoni. V době antiky se šperky nezkrášlovaly jen ženy, ale i muži a dokonce děti. Naopak doba raného křesťanství šperkům moc nepřála, objevují se maximálně biskupské prsteny, které reprezentovaly církevní úřad. Až s nástupem renesance ve 14. století přišel i velký rozvoj šperkařství. Oblíbené byly mohutné pánské prsteny s broušenými drahými kameny. Šperky se v měšťanských rodinách dědily z generace na generaci a představovaly rodinné bohatství. S příchodem 19. století dosáhlo šperkařství svého technického vrcholu, šperky z období Biedermeieru, secesní nebo art deco šperky patří k nejvyhledávanějším na trhu starožitností.

Starožitné šperky Náušnice Biedermeier

Oblíbená secese a art deco

Není se čemu divit, že zrovna tyto dva umělecké styly jsou nejpopulárnější a nejoblíbenější mezi zákazníky i sběrateli. Jsou to převážně florální motivy, které dominují secesi, a kombinace různých drahých kamenů se syntetickými kameny, které právě na počátku 20. století zaznamenaly velký boom. S příchodem art deca kolem roku 1920 přichází zlom a více geometrických prvků, kterými se právě art deco vyznačuje.

secesní náhrdelník art deco prsten

Fenomén českého granátu

Starožitné šperky zdobené českými granáty jsou nejen u nás v České republice velmi populární. Své místo si vydobyly i u zákaznic z celého světa. Převážná většina granátových šperků z konce 19. století nebo z počátku 20. století je vyrobena z tombaku. Jde o pevnou slitinu kovů zinku a mědi, která je pro velmi tvrdý český granát naprosto ideální.

náušnice s českými granáty koliér s českými granáty

Starožitný zásnubní prsten s diamantem

Zásnubní prsten je pro většinu žen velmi důležitý, přece jen jde o prsten, který nosí po zbytek života. Pokud hledáte prsten s historií, který není strojově vyráběn komerční společností, volba koupě starožitného prstenu bude to pravé. Ať už chcete klasiku v podobě jednoho solitérního kamene, diamantu, anebo zvolíte kombinaci barevného kamene s diamanty.


Jak vybrat velikost prstene?

U valné většiny starožitných prstenů není problém nechat velikost upravit u zlatníka. Nejde o velký zásah a není se čeho obávat, jde o naprosto běžnou věc. Pokud si nevíte rady, je nejjednodušším řešením “ukrást” partnerce nějaký prsten, který nosí, odnést ho kamkoliv do starožitnictví nebo zlatnictví a tam vám prsten změří měrkou.


Diamant vs. briliant

Jaký je mezi nimi rozdíl? Otázka, u které spousta z nás tápe. Fakt je ale takový, že briliant je stále diamant, jen jde o kulatý brus. Diamant se, stejně jako jiné drahé kameny, brousí do různých tvarů. Typů brusů je hned několik, smaragdový brus, princess cut, briliantový brus, oválný brus, brus radiant a další.

Prsten se safírem a diamanty Diamantový prsten

Starožitné šperky s drahými kameny jako dobrá investice

Jak jsme si již zmínili v úvodu, starožitné šperky s drahými kameny nejsou jen krásné na oko, ale může jít o opravdu cennou investici. V případě, že hledáte starožitný šperk, do kterého chcete vložit část svých úspor, je dobré si dát pozor na několik věcí. V první řadě kupujte takové šperky jen od ověřeného prodejce a trvejte na certifikátu, který potvrdí karáty, čistotu a barvu drahých kamenů. Zkontrolujte, zda má šperk punc, případně trvejte na ověření na Puncovním úřadě.

Brož moucha s drahými kamenyPrsten se safíry a diamanty
Zobrazit méně keyboard_arrow_up