Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Antik vs. antikvariát – poznáte rozdíl?

Ať už jste sběratel nebo ne, určitě jste se někdy setkali s pojmy jako je antik, antiques, antikvity nebo antikvariát. Možná si říkáte, že je to jedno a to samé, protože vidíte společný kořen slova “antik”. Jak by řekl profesor Hrbolek: “Ano…, ano…, ale tak to není...” :), respektivě ne tak úplně. Pojďme si v tom tedy jednou pro vždy udělat jasno.


Antik, antiques nebo starožitnosti? Udělejte si jasno

Tyhle tři slova mají opravdu něco společného. Jde o obecné označení starožitných předmětů. Stejně tak se můžete setkat ještě s názvem mobiliář. Všechny tyto termíny označují předměty z různých uměleckých oborů od výtvarného umění, designu, uměleckých řemesel až po užité umění.

Antik, antikvity nebo starožitnosti?

Antik, antikvity nebo starožitnosti?


Co je to vlastně starožitnost?

Starožitnost je termín, který používáme k označení předmětů, které jsou obvykle vyrobeny z různých materiálů, ať už ručně, nebo v manufaktuře. Mají umělecké zpracování a jedinečný design a jsou nejméně 50 let staré. Pokud milujete starožitnosti a máte více kusů, pak na vás sedí označení “sběratel”. Mimochodem sběratelství bylo oblíbené již v době antiky, ve starověkém Římě. Velká obliba krásných a cenných věci pak vzrostla v renesanci, především na královských dvorech a mezi šlechtou, a vznikaly takzvané kabinety kuriozit. Co se týče veřejných galerií a muzeí, ty začaly vznikat v průběhu 19. století.

starozitnosti

Starožitnosti


Staré knížky – víte kde je hledat?

No a pak tady máme slovíčko antikvariát. Asi už tušíte, kde je ten zásadní a základní rozdíl. V antikvariátu, na rozdíl od antiku, najdete staré knihy, výtisky, plakáty, pohledy, časopis nebo noviny, případně staré mapy a glóbusy.

antikvariat

Staré knížky najdete v antikvariátu