Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Jak vybrat matraci?

Rozhodli jste se pořídit novou matraci, ale nevíte si rady s výběrem vhodného kusu? V nabídkách se často setkáte s různými typy matrací a jejich tuhostí, materiálem a dalšími podobnými informacemi. A právě z tohoto důvodu jsme připravili tento článek, ve kterém vám pomůžeme s výběrem vhodné varianty přímo pro vás, abyste jste se cítili po spaní odpočatí a bez bolesti zad.


Typy matrací

V dnešní době se setkáte s celou řadou matrací, které se rozdělují podle jádra matrace do tří základní typů. Těmito typy jsou latexové, pružinové a pěnové. Dalšími druhy jsou dětské, zdravotní neboli ortopedické matrace.

Pro spaní na boku se doporučují měkké nebo středně tvrdé matrace

Pro spaní na boku se doporučují měkké nebo středně tvrdé matrace


Jednotlivé tuhosti matrací

Jedním z nejdůležitějších údajů při výběru vhodné matrace je její tuhost. Volba správně tuhé matrace je závislá na váze člověka, který bude spát na dané matraci nebo stylu spaní. Pro spaní na boku se doporučují měkké nebo středně tvrdé matrace, pro spaní na zádech jsou vhodnější tvrdší až velmi tvrdé matrace. Tuhosti můžeme rozdělit na:

  • Velmi měkké –⁠ vhodné pro spáče do 60 kilogramů,
  • Měkké –⁠ ideální pro lidi s váhou mezi 50–80 kilogramy,
  • Středně tvrdé –⁠ vhodné pro osoby se 70–⁠110 kilogramy,
  • Tvrdé –⁠ ocení lidi s váhou v rozmezí 90–130 kilogramů,,
  • Velmi tvrdé –⁠ vhodné pro osoby s váhou nad 130 kilogramů.

  • Všeobecně však platí, že muži si vybírají tvrdší matrace než ženy.

Pro spaní na zádech jsou vhodnější tvrdší matrace

Pro spaní na zádech jsou vhodnější tvrdší matrace

Matrace podle frekvence spaní

Dalším aspektem je frekvence spaní, protože pokud vybíráte matraci, kterou budete téměř každý den používat, doporučujeme vybrat matrace s dlouhou životností, například z latexu nebo paměťové pěny. Pokud vybíráte matraci pro návštěvy nebo na chatu či chalupu, jsou vhodnější sendvičové, pružinové, pěnové nebo rozkládací matrace.


Materiál matrací

Matrace se vyrábí hned z několika materiálů, jak jste se již dočetli, naleznete matrace z latexu, které se vyrábí z brazilského kaučukovníku a vynikají měkkostí a pružností, pružinové se skládají z pružin umístěných po celé matraci a jejich výhodou je vysoká prodyšnost. Dále se můžete setkat s pěnovými matracemi, které se dále rozdělují na polyuretanové a HR pěnu. Ta se vyrábí při nižší teplotě a s použitím vody. K méně obvyklým matracím pak patří ty z koňská žíně, kokosu, kaktusu, levandule, RE, biogreen pěny nebo viscoelastická matrace.

Jednotlivé rozměry matrací se liší podle typu postele

Jednotlivé rozměry matrací se liší podle typu postele


Rozměry matrací

Pokud jste si vybrali materiál, typ a tuhost matrace, je důležité vybrat i její správný rozměr. Jednotlivé rozměry matrací se liší podle typu postele. Do dětských postelí se nejčastěji vybírají rozměry 140 × 70 cm nebo 120 × 60 cm, pro dvojlůžka jsou ideální volbou rozměry 180 × 200 centimetrů, 160 × 200 centimetrů nebo 140 × 200 centimetrů. Pokud vlastníte jednolůžko, jsou pro vás optimální volbou rozměry matrací 80 × 200 cm nebo 90 × 200 cm. Přitom délka matrace by měla být o 20 centimetrů delší než je délka osoby, která bude spát na matraci, a výška samotné matrace by měla být u dospělých alespoň 15 centimetrů a pro seniory alespoň 20 centimetrů.


Nosnosti a pružnost matrací

Dalším údajem je nosnost samotné matrace, která vám sděluje, kolik unese hmotnosti, aby nedošlo k poškození. Doporučujeme vybrat matraci s nosností spáče plus přidat alespoň 5 kilogramů. Pružnost matrace oznamuje, jak lehce se dá změnit na matraci poloha spaní. Pokud bude pružnost nízká, budete cítit odpor při změně polohy.

Matraci vybírejte i podle věku

Matraci vybírejte i podle věku


Matrace podle věku spáče

V neposlední řadě nezapomínejte ani na věk osoby, která bude matraci používat. Starší osoby preferují měkčí, termoelastické nebo ortopedické matrace. Naopak pro studenty a děti se doporučují spíše tvrdší matrace a do dětských postýlek jsou vhodnou volbou matrace z přírodních materiálů, jako jsou například kokosová vlákna.

Starší osoby preferují měkčí matrace

Starší osoby preferují měkčí matrace