Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

Jak vyčistit mince?

Učarovala vám numismatika a začínáte budovat svou sbírku mincí? Anebo patříte už k otřelým a zkušeným sběratelům? Tak či onak, začátečníci snad ocení užitečné rady a tipy a zkušení sběratelé si mohou zopakovat, jak správně při čištění mincí postupovat.


Čistit nebo nečistit mince?

Správně by každá mince nebo medaile měla být umístěna v ochranném pouzdře, fólii, která zabrání oxidaci, mechanickému poškození a ochrání předmět před prachem. Může se však stát, že zakoupíte minci samostatně bez jakéhokoliv pouzdra a bude se vám zdát “špinavá”. První rada zní jasně. NIKDY se nepouštějte do čištění mincí, pokud si nejste úplně jisti jejich hodnotou anebo kovem, ze kterého jsou vyraženy. Může se totiž stát, že neopatrným čištěním numismat nenávratně poškodíte. Navíc je důležité si uvědomit, že u některých mincí je patina dokonce ceněna a může posloužit jako pomocník při bližší identifikaci mince.

Mince v ochranném pouzdru

Mince v ochranném pouzdru


Triky, jak efektivně vyčistit mince

Možná vás překvapí, že řešení je velmi jednoduché a také není nákladné. K vyčištění mince někdy postačí teplá voda a mýdlo. Udělejte si mýdlovou lázeň a minci do ní namočte. Nečistoty se odmočí a uvolní, pokud ne, můžete použít klasickou houbičku na nádobí a opatrně minci omývat, použijte však raději jemnější stranu houbičky.

Pomoc dokáže i obyčejná guma, která často přinese uspokojivý výsledek. Tato rada ovšem neplatí pro mince v Proof kvalitě. Takové mince vyžadují ještě šetrnější zacházení. Účinné jsou octové lázně, proof mince ale nejdříve zabalte do nějakého kusu látky a až pak do lázně ponořte a pár minut nechte povařit. Nicméně stejně platí, že numismata je lepší zkrátka nečistit, anebo výše uvedené rady nejdříve vyzkoušet na méně hodnotných mincích. Pokud je to možné, nejdříve vše zkonzultujte s odborníkem, abyste si pak nevyčítali zbrklé a neuvážené kroky.

K vyčištění mince někdy postačí teplá voda a mýdlo

K vyčištění mince někdy postačí teplá voda a mýdlo