Bankovky Severní a Střední Amerika
Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.
Amerika a americký dolar byl vždy hybatelem světové ekonomiky, zejména také proto, že mnoho zemí je na tuto měnu pevně navázáno svým kurzem a také mnoho bank má v této měně své rezervy. V minulosti bylo totiž zaručováno, že dolar jako světová měna je směnitelná za zlato. Tento standard byl zrušen 15. 8. 1971. Nemělo by zůstat bez povšimnutí, že název slova dolar pochází z našeho pojmenování měny tolar. Americký dolar používá dnes jako zákonnou měnu nejen USA, ale ještě přes 10 zemí a území, většinou jde o ostrovní státy. Bankovky USA jsou velmi populární a podle toho tomu odpovídá i cena bankovek na trhu, a to i u běžných kusů nižších nominálních hodnot. Na trhu se zachovalo i mnoho bankovek z období občanské války, proto můžeme najít i relativně zachovalou bankovku z období okolo roku 1860. Obě strany konfliktu se samozřejmě také připravovaly na případný konec války, a tak měly dopředu připraveno několik milionů bankovek. Mnoho těchto bankovek na trhu od států, které válku prohrály, nebo které se prostě již nepoužily v oběhu tedy nemá rok, ani podpisy, proto se jedná o bankovky uložené a relativně bez poškození, mnohdy ve stavu UNC, a lze je získat v přijatelné cenové hladině. Oproti tomu může existovat druhý extrém, a to u velmi cenných kusů a především pak u těchto cenných kusů i vysoký výskyt padělků.
Sbírání jednotlivých států
Mezi další velmi oblíbené sběratelské území patří také všechny jižní státy, jako například Mexiko, Argentina, Peru, Guyana, Brazílie a zejména Venezuela, která přitahuje zájem sběratelů kvůli vysokým hyperinflačním nominálům. Ještě do 90. let tyto země používaly tzv. "dolarový" formát a dalo by se říci, že i unifikovaný vzhled bankovek, proto z nich lze vytvořit nejen vzhledově velmi pěknou a zajímavou sbírku. Mezi významné státy ze sběratelského hlediska patří Kuba, a to hned z několika důvodů. Na bankovkách z roku 1960 můžeme najít specifický podpis CheGuevary "Che" jako prezidenta banky, které jsou ceněné daleko více. Dalším důvodem je, že tisk bankovek od roku 1961 probíhal ve Státní tiskárně cenin v Praze. Ze států Střední Ameriky se sbírají státy zejména Belize, Honduras, Kostarika a Guatemala, které jsou cenově dostupné. Bankovky Salvadoru jsou proti nim naopak cennější a i menší nominály se pohybují ve vyšších cenových relacích. Kanadské bankovky jsou kapitola sama o sobě, většinou se v krásných stavech vyskytují vzácně, a to zejména starší kusy, velký zájem o ně je hlavně z toho důvodu, že je na nich vyobrazena královna.
Tento popis pro vás připravil odborník na bankovky – Robert Kurucz
"Když před 17 lety jako milovník historie začínal sbírat, v té době si neuvědomoval, kam jej sběratelství zavede – na veletrhy, do zahraničí k mezinárodním prodejcům a sběratelům z celého světa, k zakládání sběratelských stránek a diskuzí, pořádání přednášek i obchodování. Nyní je rád, když může pomáhat v rozšiřování sbírek jak u začínajících, tak i pokročilých zájemců především o bankovky v té nejlepší kvalitě. Na Aukru obchoduje již 15 let, a proto své zkušenosti rád využije k tomu, aby se zde mohla rozvíjet vysoká kvalita služeb pro sběratele."