Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.

chevron_left Starožitné keramické dekorativní předměty

Parametry zrušit filtry Země doručení
Typ nabídky
Stav zboží
Cena (Kč)
Lokalita
Do vzdálenosti km
Parametry nabídky
Štítky
Období Styl keramiky Typ keramiky Doba dodání (od obdržení platby)
Vystavené před
Končící za méně než

Starožitné keramické dekorativní předměty

Populární nabídky
V mém okolí

Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.

Našli jsme vám celkem 917 nabídek O výsledcích
Seřadit podle:Relevance, nejlepší shodakeyboard_arrow_down
Relevance:
done nejlepší shoda
Cena:
done nejlevnější
done nejdražší
Cena včetně přepravy:
done nejlevnější
done nejdražší
Počet kupujících:
done nejméně
done nejvíce
Čas:
done právě končící
done nejnovější
favorite Hlídat podobné nabídky
Našli jsme vám celkem 917 nabídek O výsledcích
Seznam doporučených nabídek
Seznam nabídek
Populární nabídky
123456 chevron_right chevron_right

Výrobky z hlíny, dřeva a kamene patří mezi nejstarší v historii lidstva. Mísy a nádoby na uchování surovin nalezené v Číně zhruba 10 000 let př. n. l. byly z červeno-hnědé hlíny. Slovo keramika, které používáme už 2 000 let, vzniklo z řeckého slova keramos, což bylo označení pro hlínu a hrnčířské výrobky. Výroba keramických předmětů prošla jistým vývojem, mění se směs komponentů v hlíně, podle účelu. Co se však nezměnilo dodnes, je způsob přípravy keramických předmětů. Keramické sošky a další dekorativní předměty zútulní váš domov.

Výroba keramiky 

Výroba keramiky má několik postupů. Začíná se výrobou a následným sušením, poté se výrobek vypálí, projde glazováním a znova vypálí. Teplota při výpalu dosahuje kolem 800 °C, tak získají výrobky své typické materiálové vlastnosti. Keramika má vysokou tepelnou vodivost a pevnost. Díky glazuře má i odolnost vůči vlhkosti. 


Chodská keramika

Chodsko je oblast nacházející se v západní části České republiky blízko města Domažlice. Chodové byli svobodní sedláci, kteří strážili hranice. Slovo Chod totiž ve staročeštině znamenalo doslova “výsadní sedlák, který hlídá hranice”. Keramika vyráběná na tomto území na sobě nese známky tradičních chodských motivů. Výrazným atributem chodské keramiky je tzv. černá keramika – na černém podkladu jsou ručně malované vlčí máky, klasy obilí, kopretiny a celá louka. 


Habánská keramika 

Habáni byli skupiny novokřtěneckých lidí, kteří se v první polovině 16. století usídlili na jižní Moravě a na Slovensku. Vynikali v provozování rodinných dílen a řemeslných dovedností, jednou z nich je hrnčířství. Začali vyrábět jemnou keramiku, tzv. habánskou fajáns. Jejími stěžejními prvky je bílá glazura, na které je ručně malovaný motiv převážně v pestrobarevných barvách, kde dominuje modrá. Od konce 19. století je dodnes tento artikl předmětem zájmu mnoha sběratelů a milovníků starožitností.  


Keramika Ditmar Urbach

Keramická továrna Ditmar, kterou založil ve Znojmě koncem 19. století Rudolf Ditmar, byla první svého druhu v Evropě. Produkovala převážně nádobí a selskou majoliku. Později se výroba zaměřila na zdravotnické potřeby, umyvadla, vany a dřezy. Díky své vysoké kvalitě se staly populární na trzích po celé Evropě. V roce 1920 dochází ke sloučení se společností Bratři Urbachové, a tak později vzniká Ditmar-Urbach. Mezi legendární dekorativní kousky, které továrna zhotovila, patří keramický glazovaný popelník s medvědem. Šlo o lední medvědici Noru, která žila v pražské Zoo ve 30. a 40. letech 20. století. Tento kousek najdeme i ve sbírkách Národního muzea. 


Nadčasový bruselský styl 

Vše začalo na světové výstavě EXPO 58 v roce 1958 v Bruselu. Šlo o první výstavu průmyslu a kultury po 2. světové válce a o jednu z nejslavnějších výstav, kterou navštívilo 42 milionů lidí. Československo bylo na výstavě velice úspěšné, odneslo si Zlatou hvězdu a dalších 13 ocenění. Tak vznikl pojem “bruselský styl”, který poukazuje na tyto fenomenální úspěchy a odráží v sobě výtvarné umění, architekturu i užité umění v době od konce 50. až do 70. let 20. století. Mezi designové ikony bruselského stylu patří:


  • porcelánové servisy a figurky Jaroslava Ježka,
  • lampička DRUPOL č. 21616 od designéra Josefa Hůrky,
  • automobil Tatra 603 nebo třeba tramvaj Tatra T3.


Univerzální dekorativní styl Art Deco

Styl který se rozšířil mezi lety 1920 až 1930 v sobě kloubí kubismus, secesi a futurismus. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších stylů. Dekorativní předměty v tomto svébytném stylu vám zaručí originalitu a nadčasovost. Kousky mají krásné, umělecké zpracování. 


Keramické výrobky 

Udělejte si radost a pořiďte sobě nebo někomu blízkému originální keramický předmět v podobě mísy. Květiny v keramické váze se budou skvěle vyjímat ve vašem domově. Kuchařky zase jistě ocení výhody keramické formy na pečení.

Zobrazit méně keyboard_arrow_up