Externí disky
Pro zobrazení nabídek ve vašem okolí potřebujeme mít přístup k poloze. Povolte prosím tuto funkci ve vašem zařízení.
Máte velké množství dat, která chcete někam bezpečně uložit? Jednou z možností je data uložit na internetová úložiště, ta jsou ovšem omezena kapacitou a hrozí nechtěný únik dat. Bezpečnějším řešením je pořízení externího disku. Externích disků je na trhu nepřeberné množství, liší se zejména velikostí paměti, způsobem připojení a velikostí. Nevíte, na co se při výběru externího disku zaměřit? My na Aukru vám poradíme.
Typy externích disků
Typy externí disky se liší velikostí, kapacitou úložiště a konektivitou. Pojďme si ukázat základní rozdíly mezi nimi:
- 2,5” externí disk – Díky malému rozměru se tento externí disk velmi snadno přenáší a je oblíbenou variantou. Nabízí úložiště až 5 TB a nevyžaduje externí napájení.
- 3,5” externí disk – Tento typ disku je vhodný do domácnosti či firmy, kde není potřeba s diskem manipulovat. Disponuje velkou kapacitou úložiště a vyžaduje externí napájení.
- SSD externí disk – Vyznačují se vyšší pořizovací cenou, která má však své opodstatnění. SSD disky jsou velmi kompaktní a jsou velmi odolné vůči poškození.
- NAS – Potřebujete jedno úložiště pro více zařízení? Přístup k tomuto úložišti máte odkudkoliv a můžete se tak připojit například z dovolené.
Externí hard disk pro herní konzoli
Nejnovější herní tituly jsou velmi náročné na úložiště a kapacita vaší konzole nemusí stačit. Řešením je externí disk ke konzoli, který je uzpůsoben k ukládání her. Nemusíte se bát, že byste disk nevyužili v případě, že si pořídíte konzoli s větším úložištěm. Externí disk lze přeformátovat a využívat k počítači.
Jak vybrat externí disk
Výběr externího disku se může zdát na první pohled velmi jednoduchý, opak je ovšem pravdou. Hned na první pohled si všimnete velkého cenového rozpětí, které na první pohled nemusí dávat smysl. Na co byste se měli při výběru externího disku zaměřit?
HDD vs. SSD
Tyto dva typy disků svádějí dlouholetý souboj. Jaký je mezi nimi rozdíl? Základním rozdílem je způsob, kterým jsou data na disk ukládána. Data u HDD disku jsou uložena na plotnách a jsou čtena pomocí hlavice. SSD disky pracují na principu flash disků. Jsou odolné proti mechanickému poškození a nemusíte se bát je nosit všude s sebou. S tím se pojí i vyšší pořizovací cena. Za nevýhodu lze považovat nižší kapacitu než u HDD disků.
Kapacita
Při výběru externího disku je důležité se zamyslet, co všechno chcete na disk ukládat. Podle toho vybírejte kapacitu disku. Externí disky startují na kapacitě 500 GB, ta stačí méně náročným uživatelům, kteří uloží pár fotek a dokumentů. Zlatá střední cesta jsou disky s kapacitou okolo 3 TB. Ty zvládnou pojmout fotky, videa, filmy a hry. Dnešní trh nabízí kompaktní disky s úložištěm až 5 TB.
Způsob zapojení
Externí disk lze k zařízení připojit hned několika způsoby:
- USB 2.0, 3.0 a 3.1 – Jedná se o nejběžnější způsob připojení, který najdete u většiny počítačů, notebooků, herních televizí a herních konzolí.
- USB-C – Tento typ připojení najdete u moderních ultrabooků a některých zařízení společnosti Apple.
- ThunderBolt – Dříve tímto způsobem připojení disponovala pouze zařízení společnosti Apple, nyní se s nimi ovšem setkáme i u jiných počítačů.
- LAN konektor – Využívá se u disků, které je potřeba připojit do sítě, aby k nim získalo přístup více uživatelů.