Vaše internetové připojení je zpět. Aby vše fungovalo správně, klikněte pro přenačtení stránky.
Nejste připojeni k internetu. Zkontrolujte své připojení a zkuste to prosím znovu.
Sochy dnů všedních i nevšedních - Knihy
Sochy dnů všedních i nevšedních - Knihy
1 z 1
Nové

Sochy dnů všedních i nevšedních

Kup teď
Cena
495 Kč
Bezpečný nákup s Aukro Ochranou kupujících
Nakupujete od ověřeného prodejce
14 dní na vrácení zboží
Doprava a platba
AKCE
Balíkovna na adresu v květnu již od 40 Kč!
Více informací.
Zásilkovna na výdejní místo Od 79 Kč
Doporučená zásilka 99 Kč
Balíkovna Od 103 Kč
Balík Na poštu 129 Kč
Balík Do ruky 159 Kč
Mezinárodní přeprava 299 Kč
Osobní převzetí
Svitavy
Doba dodání 4-6 dní
Kartou online
Bankovním převodem
Podrobnosti
Sochy dnů všedních i nevšedních
Popis předmětu
Informace od prodejce
Stav
Stav zboží
nepoužívaný, nerozbalený produkt ve 100% stavu
Opotřebení
Počet stran
Rok vydání

Sochy dnů všedních a nevšedních


Publikaci Sochy dnů všedních a nevšedních tvoří  dvě samostatné studie :

1) Bohunka Krámská: Betlemářství na Turnovsku, Železnobrodsku a Novopacku

Na obecnou historii betlémů navazují kapitoly o rozvoji betlemářství ve třech oblastech, na Turnovsku, Železnobrodsku a Novopacku. Betlémy jsou v publikaci sledovány od třicetileté války jako prostředky pastorační praxe a součást duchovního života z archivních materiálů římskokatolických farností, kostelních účtů, inventářů a kronik, z nichž lze vyčíst jména místních tvůrců, malířů, truhlářů a dalších řemeslníků zhotovujících rekvizity k církevním slavnostem, procesím a poutím. Vykázání betlémů z kostelů v důsledku osvícenského racionalismu na konci 18. století přispělo k rozvoji lidových betlémů, neboť místo jednoho betlému v kostele se v 19. století objevily betlémy téměř v každé domácnosti. Muzea v Turnově, Železném Brodu, Lomnici nad Popelkou a Nové Pace, vzniklá z intenzívní dokumentační a sběratelské činnosti v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v Praze, ve svých fondech uchovávají díla nadaných malířů, řezbářů a stavitelů betlémů. Věhlas Turnova a Železného Brodu jako středisek malby papírových betlémových figur podtrhuje silná řezbářská tradice v okolních lokalitách a na Novopacku i Lomnicku, která zde nebyla přerušena do dnešních dnů. Text je provázen velkým množstvím barevných i černobílých fotografií betlémů z muzejních a soukromých sbírek.

2) Jan Mohr: Franz Metzner – tvorba z let 1896 – 1919

Studie pojednává o českoněmeckém sochaři Franzi Metznerovi (1870–1919), jehož tvorba zasáhla vedle českých zemí také Rakousko, Německo, Švýcarsko a Belgii, respektive dnešní Polsko. Jeho propojení na sochařský doplněk architektury mu svého času přineslo značné uznání, které bylo korunováno přizváním na dokončení sochařské části Památníku bitvy národů u Lipska. Daleko výtvarně významnější jsou však jeho monumentalizující práce na dalších budovách, především v Praze a solitérní tvorba z doby okolo první světové války. 

   

OBSAH první  studie :Bohunka Krámská: Betlémářství na Turnovku, Železnobrodsku a Novopacku

1 Od zrodu Páně ke zrodu Betlémů

2 Betlémářství na Turnovsku

2.1 Duchovní život na Turnovsku

2.1.1 Krušná doba třicetileté války

2.2 Malovaný Český ráj - Tvůrci romantických betlémů

3 Betlémářství na Železnobrodsku

3.1 Duchovní život na Železnobrodsku

4 Betlémářství na Novopacku

4.1 Umělci v náboženském životě Novopacka

4.2 Lidový řezbáři na Novopacku a Lomnicku

Prameny, Literatura, Summary


Autor: B. Krámská – J. Mohr

Formát: 210 x 297 mm - brožovaný

Počet stran: 192

Vydáno: SM Liberec, 2010


Další zajímavé publikace s regionální tématikou naleznete zde:

https://aukro.cz/uzivatel/REGIONALNI-KNIHY/nabidky

Další zajímavé publikace nejen pro sběratele naleznete zde:

https://aukro.cz/uzivatel/Roseblack1/nabidky

Sochy dnů všedních a nevšedních Publikaci Sochy dnů všedních a nevšedních tvoří dvě samostatné studie : 1) Bohunka Krámská: Betlemářství na Turnovsku, Železnobrodsku a Novopacku Na obecnou historii betlémů navazují kapitoly o rozvoji betlemářství ve třech oblastech, na Turnovsku, Železnobrodsku a Novopacku. Betlémy jsou v publikaci sledovány od třicetileté války jako prostředky pastorační praxe a součást duchovního života z archivních materiálů římskokatolických farností, kostelních účtů, inventářů a kronik, z nichž lze vyčíst jména místních tvůrců, malířů, truhlářů a dalších řemeslníků zhotovujících rekvizity k církevním slavnostem, procesím a poutím. Vykázání betlémů z kostelů v důsledku osvícenského racionalismu na konci 18. století přispělo k rozvoji lidových betlémů, neboť místo jednoho betlému v kostele se v 19. století objevily betlémy téměř v každé domácnosti. Muzea v Turnově, Železném Brodu, Lomnici nad Popelkou a Nové Pace, vzniklá z intenzívní dokumentační a sběratelské činnosti v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v Praze, ve svých fondech uchovávají díla nadaných malířů, řezbářů a stavitelů betlémů. Věhlas Turnova a Železného Brodu jako středisek malby papírových betlémových figur podtrhuje silná řezbářská tradice v okolních lokalitách a na Novopacku i Lomnicku, která zde nebyla přerušena do dnešních dnů. Text je provázen velkým množstvím barevných i černobílých fotografií betlémů z muzejních a soukromých sbírek. 2) Jan Mohr: Franz Metzner – tvorba z let 1896 – 1919 Studie pojednává o českoněmeckém sochaři Franzi Metznerovi (1870–1919), jehož tvorba zasáhla vedle českých zemí také Rakousko, Německo, Švýcarsko a Belgii, respektive dnešní Polsko. Jeho propojení na sochařský doplněk architektury mu svého času přineslo značné uznání, které bylo korunováno přizváním na dokončení sochařské části Památníku bitvy národů u Lipska. Daleko výtvarně významnější jsou však jeho monumentalizující práce na dalších budovách, především v Praze a solitérní tvorba z doby okolo první světové války. OBSAH první studie :Bohunka Krámská: Betlémářství na Turnovku, Železnobrodsku a Novopacku 1 Od zrodu Páně ke zrodu Betlémů 2 Betlémářství na Turnovsku 2.1 Duchovní život na Turnovsku 2.1.1 Krušná doba třicetileté války 2.2 Malovaný Český ráj - Tvůrci romantických betlémů 3 Betlémářství na Železnobrodsku 3.1 Duchovní život na Železnobrodsku 4 Betlémářství na Novopacku 4.1 Umělci v náboženském životě Novopacka 4.2 Lidový řezbáři na Novopacku a Lomnicku Prameny, Literatura, Summary Autor: B. Krámská – J. Mohr Formát: 210 x 297 mm - brožovaný Počet stran: 192 Vydáno: SM Liberec, 2010 Další zajímavé publikace s regionální tématikou naleznete zde: https://aukro.cz/uzivatel/REGIONALNI-KNIHY/nabidky Další zajímavé publikace nejen pro sběratele naleznete zde: https://aukro.cz/uzivatel/Roseblack1/nabidky

Nabídka č. 7003683045 Vystaveno 08.04. 23:04 Zobrazení: 8